- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Hlavní město růží v Libanonu je další obětí hospodářské krize
Město Qasrnaba se nachází v údolí Beqaa, mezi městy Zahlé a Baalbek, a bylo po staletí označováno za hlavní město růží v Libanonu, s produkcí 95 % z celkové libanonské produkce.
V minulosti město Qasrnaba pořádalo každoroční festival růží, který se těšil velké popularitě. Vzhledem k pokračující ekonomické krizi se zdá, že tento festival již zůstane pouhou historií.
Růže Qasrnaba je více známá jako růže damašská, protože pochází z okolí Damašku v Sýrii. Tato odrůda růže zaujala každého, kdo projel Levantou a do Evropy se dostala s křižáckými výpravami. Francouzi, kteří šli po stopách křižáků v období jejich působení v regionu v první polovině minulého století, přivezli tuto odrůdu do Francie a zařadili jí na seznam růží k výrobě francouzských parfémů. Růže Qasrnaba se v Libanonu, kromě použití při výrobě místních parfémů, používá také při výrobě místních cukrovinek ve formě tzv. růžové vody. Olej z růží má také zdravotní přínosy a je často používán v různých léčebných procedurách.
Před krizí v roce 2019 produkovalo město Qasrnaba kolem 200 tun růží ročně. Od začátku krize v Libanonu aktivity pěstování a prodeje růží neustále klesaly, finanční ztráty se každoročně zvyšovaly, vývoz se téměř zastavil a místní trh se postupně stal závislým na levnějších průmyslových olejích, dovážených zejména z jihovýchodní Asie. Krize velmi silně zasáhla produkci růží v Libanonu, kdy cena růží klesla z původních 3 USD za kilogram na dnešní cenu cca 0,25 USD za kilogram. Dle místních farmářů se za tak nízké ceny již nevyplácí růže pěstovat.
Zdroj: MZE Libanonu
Zpracoval: Petr Sochor, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bejrútu, E-mail: petr_sochor@mzv.cz