- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Zákon o potravinovém zabezpečení v Japonsku
Japonská vláda zvažuje navržení legislativy, která by umožnila celostátní reakci na mimořádnou situaci v oblasti potravin z důvodu geopolitického a klimatického rizika. Nové pravomoci by mohly zahrnovat nařízení nouzového zvýšení produkce obilí nebo prodej zásob potravin v soukromém sektoru.
Narušení celosvětových dodávek pšenice a hnojiv způsobené ruskou invazí na Ukrajinu spolu s rizikem tchajwanské krize podnítilo potřebu zajistit potraviny do země závislé na dovozu. Komise Ministerstva zemědělství, lesnictví a rybolovu, která má za úkol přezkoumat japonský zákon o potravinách a zemědělských podnicích, uvedla, že by politici měli zvážit přístup k rozhodování o potravinovém zabezpečení. Změny zákona by mohly být předloženy parlamentu již v příštím roce. Podle jednoho z možných návrhů by pracovní skupina vedená premiérem mohla nařídit zemědělcům a pěstitelům květin, aby přešli na potravinářské plodiny, jako jsou brambory a obilí. Logistické společnosti by mohly dostat příkaz změnit místo dodání nebo zadržet zásoby.
Vzhledem k tomu, že takové příkazy mohou způsobit zemědělcům značné ztráty, očekává se, že politici zavedou také finanční podpory. Existuje také návrh na kontrolu cen a opatření, která by zabránila hromadění zásob, jež vede k nedostatku v supermarketech.
Tchajwanský průliv je místem, kudy proudí lodě vezoucí potraviny směřující do Japonska. V případě napadení Tchaj-wanu Čínou by tato cesta byla přerušena. Čína i Tchaj-wan jsou mimo jiné velkými vývozci potravin do Japonska. Další riziko představuje změna klimatu, projevující se suchem nebo naopak záplavami, které mají negativní vliv na úrodu.
Japonské ministerstvo zemědělství v roce 2012 vypracovalo pokyny pro zajištění potravin během nouze, ale tato ustanovení nejsou právně závazná.
Zpracovala:
Irena Leopoldová
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu; E-mail: irena_leopoldova@mzv.cz