- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Čínští vědci vyšlechtili novou odrůdu řepky olejky
Čínská akademie zemědělských věd tento týden oznámila průlom na poli výzkumu domácího pěstování řepky olejky. Na svých experimentálních polích v jihovýchodní Číně v provincii Jiangxi vypěstovali novou odrůdu řepky v kratším čase a s vyššími výnosy.
Průměrný výnos činil 2,63 tun na hektar, což je o 26,5 procent více než u dalších populárních odrůd řepky pěstovaných v dané provincii. Růstový cyklus se oproti provinčnímu průměru podařilo zkrátit o pět dní.
Řepka olejka je v Číně nejvýznamnější olejninou a je zodpovědná za polovinu domácí produkce rostlinných olejů. V této oblasti je však Čína nadále závislá na dovozech. Svou domácí poptávku po rostlinných olejích je schopna uspokojit domácí produkcí pouze ze 30 procent, což vnímá jako svou strategickou slabinu. Nově vypěstovaná odrůda má dle čínských vědců potenciál významně přispět k posílení soběstačnosti. Kromě kratšího růstového cyklu se vyznačuje také dřívějším dosažením období plodnosti a větší odolností vůči chladu, díky čemuž by mohla být vyseta na polích, která obvykle v zimě leží ladem. Takových polí má Čína k dispozici zhruba 4,72 milionů hektarů. Čínští odborníci odhadují, že celostátní vysazování nové odrůdy řepky olejky v zimě může zvýšit její roční produkci o 11,25 milionů tun, řepkového oleje pak o 4,96 milionů tun. Celkově by se tak čínská soběstačnost u jedlých rostlinných olejů mohla zvýšit o 12 procent. Zimní pěstování řepky by navíc díky nižším teplotám omezilo škody na plodinách způsobené škůdci.
Zpracoval: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, E-mail: ondrej.placek@mze.cz