- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
11 % pokles vietnamského zemědělského sektoru v 1.čtvrtletí 2023
Vietnamský zemědělský sektor zaznamenal v roce 2022 nejvyšší tempo růstu během posledních mnoha let (3,36 %), agrární export dosáhl rekordní hodnoty 53,22 mld. USD, o 9,3 % více než v roce 2021 a obchodní přebytek byl přes 8,5 mld. USD. Pro rok 2023 byl vytyčen plán dalšího růstu zemědělského sektoru o 3 %.
Vietnamské zemědělství však v 1. čtvrtletí r. 2023 zaznamenalo meziroční pokles obratu o 11,2 %. Export zemědělských produktů dosáhl hodnoty 11 mld. USD, což představuje pokles o 14,5 %. Import byl 9,5 mld. USD, s meziročním poklesem o 7 %. Meziroční pokles obchodního přebytku v zemědělském sektoru byl dokonce 40 %.
Největší pokles byl zaznamenán u vývozu lesních produktů, které reprezentuje hlavně přírodní kaučuk (-28,3 %; 3,11 mld. USD) a u aqua produktů (-29 %; 1,79 mld. USD). Pokles byl způsoben nejen menším objemem obchodu, ale i nižšími cenami.
Vietnamská ekonomika včetně agrárního sektoru čelí vedle inflačních tlaků a růstu výrobních nákladů hlavně poklesu zahraniční poptávky. Do budoucna bude hrát významnou roli i úbytek zemědělské půdy vlivem postupného zaplavování a zasolování půdy v deltě Mekongu, která je nejúrodnější oblastí ve Vietnamu se třemi sklizněmi rýže ročně.
Hlavními exportními trhy vietnamských zemědělských produktů jsou asijské země (zejména Čína a Japonsko) s 49% podílem, následují Spojené státy s 19 % a EU s 13 %.
Živočišná výroba se potýká s obtížemi u produkce prasat, protože prodejní cena živého masa je vlivem velké nabídky a určité regulace ekonomiky nízká, zatímco cena dovážených surovin pro výrobu krmiv vzrostla.
Vyhlídky na zlepšení nejsou nijak růžové, přesto si centrální vláda pro druhé čtvrtletí tohoto roku stanovila za cíl 3% růst na 14 mld. USD v exportní hodnotě zemědělských produktů.
Normalizace cen agrárních produktů ve Vietnamu i cen mezinárodní přepravy přináší příležitosti nejen pro obchodní firmy, ale i pro případné investice do zpracování zemědělských produktů a využívání zdrojů.
Zpracoval: Luboš Marek, místní spolupracovník Ministerstva zemědělství ve Vietnamu; E-mail: commerce_hanoi@mzv.cz