- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Potíže se sušeným mlékem na čínském trhu
Problémy producentů sušeného mléka začaly již v minulém roce, kdy poptávku utlumily proticovidové restrikce, rostoucí náklady na výrobu, ale i klesající porodnost, která vede k poklesu zájmu o dětskou výživu.
Zpravodajský portál Caixin Global uvádí, že provozní příjmy největšího čínského výrobce sušeného mléka China Feihe v roce 2022 poklesly o 6,4 procent oproti roku 2021. Tyto problémy se přelily i do roku 2023 a doprovází je i cenová válka mezi jednotlivými výrobci. Někteří šli v porovnání s minulým rokem s cenami dolů o více než deset procent. Někteří výrobci mlékárenských produktů se snaží nízkou poptávku kompenzovat vývojem produktů pro jiné segmenty trhu. Snaží se zkusit své štěstí u výživy pro seniory, ale také u pet foodu.
Tato situace bude mít pravděpodobně dopad i na čínský dovoz mléka a mlékárenských produktů. Expertka z Rabobank, Mary Ledman, očekává, že čínské mlékárenské importy za první čtvrtletí meziročně poklesnou, druhé čtvrtletí by však mohlo už přinést zvýšený zájem o nákupy ze zahraničí a druhá polovina roku by mohla zaznamenat jejich mírný meziroční nárůst.
Přestože proticovidová opatření byla v Číně již zrušena, k oživení ekonomické aktivity zejména drobných podnikatelů dochází jen pomalu. Na druhou stranu vklady čínských domácností u bank v loňském roce vzrostly o rekordních 2,6 bilionů USD, což je dobrý předpoklad pro letošní růst spotřeby. Mnozí spotřebitelé však raději zůstávají obezřetní, a kromě prudkého zvýšení spotřeby v době oslav čínského nového roku na přelomu ledna a února se očekává, že se situace začne zlepšovat až v druhé půli roku.
Zpracoval: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, E-mail: ondrej.placek@mze.cz