Renata Šarjaková, 15. únor 2023
Libanon se v r. 2022 podle studie Světové banky umístil na třetím místě v inflaci cen potravin

Pro srovnání ve Venezuele dosáhla inflace 158 % a v Zimbabwe 285 %, což činí Libanon třetí nejvíce postiženou zemí. Hlavní příčinou rekordní libanonské inflace bylo znehodnocení místní měny. 

 

 

Pro srovnání ve Venezuele dosáhla inflace 158 % a v Zimbabwe 285 %, což činí Libanon třetí nejvíce postiženou zemí. Hlavní příčinou rekordní libanonské inflace bylo znehodnocení místní měny. V reakci na postupné znehodnocování místní měny oznámilo Ministerstvo financí Libanonu úpravu oficiálního kursu místní měny k USD. Oficiální celní sazba při dovozu potravin se změnila z 1507 LBP na 15000 LBP za 1 USD. Současně bylo deklarováno, že 70 % potravinářských výrobků nebude nadále podléhat clu. V této souvislosti byla také v Libanonu vyhlášena tzv. dolarizace, kdy supermarkety a další maloobchodní prodejci začali účtovat ceny v USD. Supermarkety a obchody s potravinami začínají postupně měnit své počítačové systémy s předpokladem následujících výhod:

  1.     Ceny stanovené v USD budou více odpovídat skutečné hodnotě a nákladům za zboží.
  2.     Stanovení cen v relativně stabilní měně USD bude výhodné pro stabilizaci ekonomiky Libanonu.
  3.     Ceny v USD více podpoří konkurenci v maloobchodním sektoru.
  4.     Lze předpokládat celkové snížení maloobchodních cen. Odpadne nutnost zvyšování cen s cílem vytváření finančních rezerv pro případ velkého každodenního pohybu směnného kurzu.
  5.     Spotřebitelé tyto kroky vítají s tím, že bude nastavena určitá stabilita nutná k rozvoji a investicím do maloobchodního sektoru.

Nevýhodou se jeví fakt, že ne všechny komodity jsou nakupovány za USD. Jde zejména o domácí zemědělskou produkci jako je zelenina, ovoce a tabák. Ocenění v USD u zboží vyráběného výhradně z domácích komodit bude složitý a zatím ne zcela jasný proces. U zeleniny a ovoce je nebezpečí určitého navýšení ceny i přes relativně nízké (na světové poměry) náklady hrazené pouze v místní měně. Jde zejména o pěstování, sběr a distribuci ke konečným zákazníkům.

Všeobecně panuje názor, že dolarizace je prvním důležitým krokem ke stabilizaci hospodářství a k znovunastolení důvěry v libanonský bankovní sektor.

Zdroj: MZE Libanonu

 

Zpracoval: Petr Sochor, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bejrútu, E-mail: petr_sochor@mzv.cz

 

Hodnocení => průměr 135
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář