Renata Šarjaková, 20. leden 2023
Velká nadúroda brambor v oblasti Blízkého východu

Od konce r. 2022 je v Libanonu stále více a více brambor ze Sýrie, které se pašují přes málo kontrolovanou hranici, což výrazně snížilo maloobchodní ceny libanonských brambor.

 

 

Ještě koncem roku 2022 se libanonské brambory prodávaly za ceny přibližně USD 0,50 za kilogram. V současné době cena brambor klesla na úroveň USD 0,20 za kilogram. Pašování zeleniny, zejména brambor ze Sýrie, znatelně ohrožuje existenci místních farmářů. I přes různé protestní akce se situace zřejmě nezmění, vše nasvědčuje tomu, že státní aparát nemá prostředky a sílu toto pašování zastavit.

Kromě pašování ze Sýrie je však za dveřmi další aktivita, tentokrát zcela legální, a dokonce i v minulosti vyvolaná Ministerstvem zemědělství Libanonu, a to ve formě mezivládní pomoci při dovozu brambor z Egypta do Libanonu. Mezivládní dohoda mezi Egyptem a Libanonem vstoupí v platnost dne 1. února 2023. Egypt je znám svým vysokým exportním potenciálem zeleniny a hlavně velmi konkurenčními cenami, kterým libanonští farmáři nebudou schopni čelit. Z podzimní sklizně brambor v Libanonu je v současné době uskladněno více než 60.000 tun, které z velké části skončí na skládkách, v lepším případě budou zkrmeny. Sdružení farmářů ze zemědělské oblasti Bekaa v Libanonu předložilo v tomto týdnu petici ministru zemědělství Libanonu požadující odložení dovozu egyptských brambor minimálně o jeden měsíc. Je velmi nepravděpodobné, že libanonský ministr zemědělství tomuto požadavku vyhoví. Libanon musí ctít uzavřené mezivládní dohody a v současné době se velmi aktivně snaží o intenzivní spolupráci s egyptskou vládou s cílem společného otevření nových mezinárodních trhů, nejenom v oblasti zemědělské produkce, ale i spotřebního zboží a energií. Vzhledem ke zhoršující se ekonomické situaci v Egyptě a silné devalvaci egyptské měny vůči USD lze předpokládat, že Egypt ze svých exportních plánů neodstoupí. Každý exportně získaný dolar se bude egyptským farmářům hodit více než v minulosti.

Zdroj: MZE Libanonu

 

Zpracoval:

Petr Sochor

zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bejrútu, E-mail: petr_sochor@mzv.cz

 

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 119
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář