- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Ceny vajec v Japonsku prudce rostou kvůli nákladům na krmivo a výskytu ptačí chřipky
Velkoobchodní ceny vajec v Japonsku, které jsou dlouhodobě známé svou stabilitou, se zvyšují v důsledku prudkého růstu nákladů na krmivo pro slepice a výskytu ptačí chřipky.
Rychlé šíření ptačí chřipky ovlivňuje ceny vajec právě v době, kdy se nízká poptávka po vejcích s koncem pandemie covidu začala zotavovat. Velkoobchodní ceny vajec jsou tak nyní o 31 % vyšší v porovnání s cenami z loňského prosince a dosáhly devítiletého maxima.
V letošní sezoně počet vyřazených nosnic kvůli ptačí chřipce přesáhl 3,8 mil. ks, což ovlivnilo dodávky vajec i jejich ceny. Protože tento počet představuje pouze 2,7 % ze 137 mil. nosnic v chovech po celé zemi, nabídka vajec se začala rychle obnovovat. Rostoucí ceny se však pomalu začínají přelévat i do cen dalších výrobků z vajec např. majonézy.
I přes předpokládaný pokles cen v důsledku menší poptávky na přelomu roku, existují obavy z vyšších cen kvůli pokračujícímu výskytu ptačí chřipky.
V Japonsku prudce roste počet případů ptačí chřipky
Počet případů ptačí chřipky v Japonsku nyní roste rychleji než před dvěma lety, kdy byl kvůli této nemoci vybit rekordní počet drůbeže. Vláda proto vyzvala zemědělce a místní samosprávy k důkladnému dodržování preventivních opatření.
V letošní vlně bylo v 16 prefekturách Japonska potvrzeno 28 případů chřipky, což vedlo k utracení více než 4 mil. ks drůbeže. V sezoně od listopadu 2020 do března 2021 bylo v 18 prefekturách potvrzeno 52 případů, a utraceno bylo rekordní množství téměř 10 mil. kusů.
První případ ptačí chřipky v letošní sezoně byl potvrzen v říjnu, kdy byl stejně jako v ČR zjištěn vysoce smrtelný kmen H5N1. Vzhledem k tomu, že se ptačí chřipka šíří po celém světě, předpokládá se, že ji do Japonska zanesli stěhovaví ptáci.
Míra soběstačnosti Japonska v produkci vajec se dlouhodobě drží na úrovni 97 %. Největšími dovozci jsou USA, Německo a Čína. Co se týká drůbežího masa, Japonsko je soběstačné z cca 60 %, nejvíc se dováží z Brazílie, Thajska a USA.
Zdroj: The Mainichi a JapanTimes
Zpracoval: Irena Leopoldová
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu; E-mail: irena_leopoldova@mzv.cz