- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Aktivity zemí EU a FAO v Libanonu
Libanonský ministr zemědělství představil v tomto týdnu, za přítomnosti velvyslance Dánska v Libanonu, realizaci pilotního projektu pod názvem Zlepšení obživy a pracovních příležitostí prostřednictvím investic do rekultivace zemědělské půdy a vodních nádrží.
Tento nový projekt je realizován Organizací pro výživu a zemědělství v Libanonu (FAO) a Dánsko tento projekt kompletně financuje. Tento nový zemědělský projekt cílí na přibližně 1200 příjemců pomoci v rámci specifického mechanismu činností zahrnutých v tzv. Zeleném projektu, prostřednictvím kterého budou moci libanonští farmáři začít postupně kultivovat neobdělávanou půdu. Důležitým článkem tohoto projektu je podpora výstavby nových vodních nádrží včetně instalace moderních zavlažovacích systémů určených zejména pro výsadbu ovocných stromů. Předpokládá se, že tyto investice zvýší příjmy místních zemědělců a vytvoří nové pracovní příležitosti zejména pro vysídlené syrské komunity. Ještě do konce tohoto roku proběhnou v Libanonu praktické kurzy na téma udržitelných zemědělských postupů.
Další významnou aktivitou je nedávný podpis dohody mezi zástupcem FAO v Libanonu a Ministerstvem zemědělství Libanonu se záměrem dodávat Libanonu semena pšenice ve spojení s technickou podporou a tím přispět ke zlepšení výnosů z obdělávané zemědělské půdy. Součástí projektu je také modernizace Libanonského zemědělského výzkumného ústavu (LARI) s cílem zvýšit místní produkci semen.
Libanon stále prochází hospodářskou krizí a jeden nebo dva projekty uvedeného typu mnoho nezmění. Aby se Libanon zotavil, potřebuje nutně zavést finanční reformy předložené MMF v roce 2021. Zatím se však o plánovaných reformách pouze diskutuje na vládní úrovni, konkrétní kroky jsou však zatím v nedohlednu.
Zdroj: libanonské zemědělské zpravodajství
Zpracoval: Petr Sochor, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bejrútu, E-mail: petr_sochor@mzv.cz