Renata Šarjaková, 22. listopad 2022
Publikace OECD – „Alternativní proteiny“ a „Pohled ministrů na transformaci – výstupy jednání ministrů zemí OECD 3.-4.listopadu 2022“

V září 2022 vydalo OECD dokument věnující se aktuálním alternativám masných bílkovin, na začátku listopadu pak byla OECD zveřejněna deklarace ze zasedání Výboru pro zemědělství OECD na úrovni ministrů.

 

 

Meat protein alternatives

OECD zveřejnila analýzu, která formou přehledu literatury a ilustrativního scénáře blíže představuje možnosti využití tří alternativ masných bílkovin získaných z rostlin, hmyzu a z laboratorní kultivace. Oblastpřitahuje soukromé investory a zájem výzkumu s vizí udržitelného, etického a zdravého řešení rostoucí světové poptávky po bílkovinách. V současnosti jde však o alternativy obecně dražší než maso a v případě laboratorně kultivovaného masa navíc s vyšší ekologickou stopou než maso vepřové nebo drůbeží. Komerční životaschopnost těchto alternativ tedy bude záviset na rozšíření a optimalizaci výrobního procesu. Ani nutriční aspekty uvedených alternativ jejich komercializaci neusnadňují. Přestože tyto výrobky vycházejí ze zadání vyrovnat či předčit nutriční profil masa, výzkum výživového dopadu nahrazení masa těmito alternativami je omezený a komplexní údaje o výživové hodnotě těchto alternativ nejsou vždy veřejně dostupné. Potenciální vyřešení nebo zmírnění negativních externalit uvedením těchto alternativ na trh je navíc komplikováno v mnoha zemích nedostatečnou akceptací ze strany spotřebitele.

Declaration on Transformative Solutions for Sustainable Agriculture and Food Systems

Na začátku listopadu ministři zemědělství v OECD diskutovali o stávajících a budoucích transformačních výzvách a řešeních pro agri-food sektor. Podpory zemědělců jsou považovány pro zvládnutí průběhu klimatické a digitální transformace za zásadní. Hlavní příležitosti pro usnadnění sektorových transformačních procesů by měly vyplývat primárně z digitalizace a z lokálního kontextu/zdrojů. Protože udržitelnost nelze realizovat bez produktivity a ziskovosti, shodli se ministři zejm. na nutnosti podpory inovací; snižování ztrát/ plýtvání; podpoře výzkumu; šíření poradenství a dialogu na domácí i mezinárodní úrovni. Výstupem ministeriálu je deklarace „Transformative Solutions for Sustainable Agriculture and Food Systems“, obsahující mj. závazky zvyšovat investice do výzkumu a vývoje; podporovat začleňování marginalizovaných subjektů, oblastí nebo sektorů; snižovat stávající nerovnosti (město-venkov, digital divide); posílit výměnu informací o trhu, podpořit zdravou výživu a usnadnit realizaci zdravých spotřebitelských rozhodnutí.

 

Mgr. Radek Stránský, Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe

 

Hodnocení => průměr 102
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář