Renata Šarjaková, 11. říjen 2022
Americká vláda bude zkoumat zahraniční vlastnictví zemědělské půdy

Republikáni v americkém Kongresu tento týden vyzvali vládní Úřad pro kontrolu hospodaření (Government Accountability Office), aby urgentně prošetřil zahraniční investice do zemědělské půdy v USA. Důvodem je potenciální hrozba pro národní bezpečnost, obchod a potravinové zabezpečení.

 

 

Obavy vzbuzují údajné ambice Číny na nákup půdy a zemědělských podniků na americkém území. Přestože podle dostupných informací drží čínské firmy pouhé 1 % rozlohy zemědělské půdy vlastněné zahraničními subjekty, shodují se zákonodárci i analytici na tom, že potřeba Číny mít více zemědělské půdy k uživení vlastního obyvatelstva vyvíjí tlak na rozšiřování vlastnictví amerických pozemků, a to legálními i nelegálními prostředky.

Několik čínských občanů se v posledních letech přiznalo ke spiknutí za účelem odcizení amerických technologií v zemědělství, např. vzorků nově vyšlechtěné kukuřice amerického gigantu Monsanto. To, že je americké zemědělství cílem čínských snah o posílení svého zemědělského sektoru a potravinové bezpečnosti, někdy i nezákonnými prostředky, konstatovala v květnu tohoto roku Komise pro ekonomické a bezpečnostní hodnocení USA a Číny amerického Kongresu.

Podle aktuálních údajů federálního ministerstva zemědělství (USDA) je v rukou zahraničních investorů v USA celkem zhruba 37,6 milionu akrů zemědělské půdy, tj. 15,1 mil. ha – tedy 3,5násobek celkového zemědělského půdního fondu v ČR. V USA jde nicméně o cca 3 % veškeré soukromě držené zemědělské půdy. Největší podíl americké zemědělské půdy v zahraniční držbě náleží investorům z Kanady (32 %). Subjekty z Nizozemska, Itálie, Velké Británie a Německa drží dohromady dalších 31 % zahraničních akvizic.

Určité obavy ohledně zahraničních investic do americké zemědělské půdy vyjádřili i demokratičtí zákonodárci, kteří v rámci pokračujících jednání o financování vlády podporují opatření, které má zabránit možnosti nákupu americké zemědělské půdy společnostmi vlastněnými Čínou, Ruskem, Severní Koreou a Íránem.

Pomyslnou „poslední kapkou“ k výše uvedené iniciativě amerických zákonodárců může být aktuální kauza, ve které chce jedna čínská společnost postavit mlýn na obiloviny v bezprostřední blízkosti základny amerického letectva v Severní Dakotě, kde se údajně nachází přísně tajné technologie pro bezpilotní letouny.

 

Zpracoval: P. Ježek
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C.
petr_jezek@mzv.cz

 

Hodnocení => průměr 139
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář