- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Rusko poskytne Libanonu humanitární pomoc
Na žádost libanonské vlády souhlasilo Rusko s vysláním humanitární pomoci do Libanonu, včetně obilí a ropných derivátů. Tato humanitární pomoc byla potvrzena během setkání libanonského premiéra Najiba Mikatiho s náměstkem ruského ministra zahraničí Michailem Bogdanovem.
Libanonský představitel také uvedl, že jednal s ruským ministerstvem dopravy o obnovení přímých letů mezi Libanonem a Ruskem. Ty by však musely splňovat specifické požadavky, aby se obešly západní sankce. Dohodnutá humanitární pomoc nesouvisí s předchozí nabídkou Ruska dodat do Libanonu zásilku pšenice v množství 40 000 tun měsíčně, počínaje měsícem září až do konce roku 2022. K této nabídce se Libanon zatím nevyjádřil. Libanonští představitelé, i přes naléhavou potřebu, reagují velmi rezervovaně na nabídky pomoci ze zemí, jako je Rusko, Írán a Čína, a to zejména ze strachu, že by se znelíbili americké velvyslankyni v Libanonu. Americká velvyslankyně v Libanonu v minulém týdnu oznámila dar USA ve výši 29,5 milionu dolarů pro Libanon. Finanční částka má být vyplacena prostřednictvím Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID).
Navzdory závažnosti krize, které čelí Libanon a několik dalších zemí v západní Asii, OSN nedávno oznámila, že její humanitární agentury čelí největšímu nedostatku financí v historii, a to jak v důsledku velkého počtu krizí, které se odehrávají po celém světě, tak v důsledku válečného konfliktu na Ukrajině.
Vysoký nárůst ceny mléka
Inflace cen potravin zůstává po celém světě vysoká. Informace od dubna do července 2022 ukazují vysokou inflaci téměř ve všech zemích, přičemž některé země zaznamenaly dvoucifernou (a výjimečně i trojcifernou) inflaci. Prudce se také zvýšil počet zemí s vysokou inflaci u cen potravin. V Libanonu činila nominální inflace u cen potravin meziročně 332 %, zatímco skutečná inflace cen potravin byla 122 % (obě nejvyšší na světě).
Centrální banka Libanonu v tomto týdnu zcela zrušila dotace na benzín a ostatní pohonné hmoty. Ceny se nově vypočítávají podle kolísavého směnného kurzu místní měny k americkému dolaru. Nárůst cen pohonných hmot se výrazně odrazil ve službách a maloobchodních cenách potravin, výrazný nárůst zaznamenaly ceny mléčných výrobků. 1 litr UHT mléka se nyní prodává za 55.999 LBP, oproti ceně z minulého týdne, kde se maloobchodní cena pohybovala kolem 25.550 LBP.
Kontakt: Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzv.cz