- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Inflace v Libanonu
Lze očekávat, že Libanon zaznamená v roce 2022 druhou nejvyšší celosvětovou inflaci. Zvyšující se ceny komodit, vysoké ceny ropy, rostoucí směnný kurs místní měny vůči USD a s tím související zvyšování celních sazeb budou i nadále podporovat růst inflace.
Válka na Ukrajině citelně ohrožuje dodávky komodit a potravin do Libanonu, který je v mnoha aspektech závislý na černomořské oblasti.
Podle agentury Fitch Solutions se očekává, že Libanon v tomto roce vykáže druhou nejvyšší míru inflace na světě za Súdánem. Současná inflace v Libanonu bude dle odhadů v průměru 178 %, což je nárůst o přibližně 155 % oproti roku 2021. Zatímco inflace v zemi pokračuje v růstu, stále zůstává daleko od svého vrcholu 741 % z konce roku 1987, kdy se Libanon zmítal v občanské válce trvající od roku 1975 do konce roku 1990. Libanonský parlament pravidelně upravuje celní sazby, které zvyšují ceny dováženého zboží, zejména tabáku a alkoholu. Očekává se, že libanonské úřady začnou v brzké době znatelně snižovat státní dotace na dovoz obilovin, a zejména na výrobu chleba, což povede ke zvyšování maloobchodních cen. Očekávané snížení státních dotací na pšenici bude znamenat výrazné zdražení pšeničné mouky, která začíná být zajímavých importním artiklem. U tohoto výrobku vidíme zajímavé možnosti pro české exportéry.
Libanon má podle Světové banky čtvrtý nejvyšší poměr dluhu k HDP na světě. Nejzadluženějšími zeměmi jsou Japonsko, Súdán a Řecko. Velké riziko vidí také v prudkém nárůstu politického rizika v důsledku zvýšeného napětí s Izraelem, které se týká sporu o námořní hranice v souvislosti s připravovanou těžbou zemního plynu.
Kontakt: Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzv.cz