Renata Šarjaková, 9. srpen 2022
Srbsko pokračuje v omezování maximálních cen základních potravin

Srbská vláda na svém posledním jednání upravila maximální možné ceny základních potravin pro koncové spotřebitele.

 

 

Takto je nyní do konce srpna omezena maximální maloobchodní cena u některých kategorií vepřového masa, kde u nejdražší vepřové kýty je maximální maloobchodní cena stanovena na 6,39 EUR/kg. Je omezena také cena UHT mléka s podílem tuku 2,8 % v balení jeden litr, cena mouky typ T - 400 a T - 500 a také bílý cukr krystal v balení jeden kilogram. U cukru jsou omezeny i výrobní ceny a velkoobchod má stanoveno, že cukr v balení 1 kg, 5 kg a 10 kg musí dodat do maloobchodní sítě do 15 dnů od jeho nákupu od výrobců. Nově byla také stanovena i maximální výrobní a maloobchodní cena neporcovaného kuřecího masa (celé kuře).

Cena za kuře tak v maloobchodním prodeji nesmí přesáhnout 2,55 EUR/kg. První omezení cen některých základních potravin byla zavedena již v listopadu loňského roku, kdy ceny začaly skokově růst. Tato omezení mají za cíl snížení dopadů růstu cen na životní standard obyvatel Srbska. Na druhou stranu například omezení cen u masa má negativní vliv na jeho domácí produkci, kde rostou náklady na chov především kvůli růstu cen krmiv.

Nahrává to tak dovozu levného masa ze zahraničí. Jenom za první čtyři měsíce tohoto roku dovezlo Srbsko 12 769 tun vepřového masa v hodnotě 27,6 mil. EUR. Zároveň se v Srbsku v prvním kvartálu letošního roku oproti stejnému období loňského roku snížila produkce vepřového masa o 48,2 %, uvedl deník Novosti. Tato situace má nepříjemný dopad i na české technologické firmy, které do Srbska dodávají vybavení stájí pro chov prasat, protože byla pozastavena řada projektů na budování nových nebo modernizaci stávajících provozů.


V Srbsku začíná sklizeň švestek

V těchto dnech byla zahájena sklizeň tradičního srbského ovoce – švestek. Probíhá sklizeň odrůd Čačanska lepotica a Čačanska rana a za řádově deset dní bude zahájena i sklizeň nejrozšířenější odrůdy Stanley. Rané odrůdy se letos vykupují v rozmezí 0,09 - 0,13 EUR/kg. U odrůdy Stanley, která je více ceněná, se očekává, že letošní cena bude o něco nižší než loňských cca 0,34 EUR/kg. Pěstitelé švestek jsou však spekulacemi ohledně nízkých výkupních cen rozhořčeni, protože jim nepokrývají ani výrobní náklady, a mají obavy, že řada švestek zůstane nesklizena.

Podobná situace nastala již u letošní úrody třešní, kdy kvůli nízké výkupní ceně a drahé pracovní síle někteří srbští pěstitelé část úrody nechali napospas přírodě. Odhady nízké výkupní ceny švestek nedávají logiku, protože kvůli nepříznivému počasí, především velkému suchu, se očekává, že letošní úroda bude v porovnání s loňskou úrodou o 20 – 30 % menší.

Nižší výkupní cena švestek by naopak mohla být zajímavá pro české firmy, které v Srbsku nakupují jak čerstvé plody, tak zpracované švestky v podobě švestkového destilátu. V roce 2021 se ze Srbska do České republiky dovezlo 2 tisíce tun švestek za více než 23 mil. Kč a cca 60 tun destilátu za řádově 8,4 mil. Kč.


Ruský výrobce vodky Beluga koupil destilérku společnosti Neksan

Jak v těchto dnech uvedl regionální tisk, Aleksandr Mečetin, majitel ruské společnosti Beluga, koupil černohorskou destilérku Neksan. Firma vyrábí různé destiláty, likéry a také vína. Prodejní cena nebyla zveřejněna, ale při podpisu smlouvy, kterému byli přítomni i dva ministři vlády Černé Hory, bylo oznámeno že Beluga bude do modernizace provozu investovat 50 mil. EUR a bude zaměstnávat 300 lidí. To je pro město Nikšić, kde se destilérka nachází, významná informace. Černohorské noviny Dan uvedly, že Beluga je jedním z největších výrobců alkoholických nápojů v Rusku a v loňském roce měla obrat 1,2 mld. EUR. Beluga chce v Černé Hoře vyrábět vodku, gin a likéry. Je tak možné, že tato i v České republice známá vodka, se v budoucnosti objeví na pultech českých obchodů, tentokráte jako výrobek z Černé Hory.

 

Zpracoval: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě, E-mail: Vladimir_Vana@mzv.cz

 

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 126
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář