Renata Šarjaková, 13. květen 2022
Nárůst cen kuřecího masa v UK

Generální ředitel nezávislého maloobchodního řetězce Co-op v UK Steve Murrells uvedl, že ceny kuřecího masa by mohly vystoupat až na úroveň masa hovězího, protože se neustále zvyšují náklady na krmiva. Zároveň uvedl, že kuřecí maso, které bylo dosud velice levné, zdražuje rychleji než jakékoliv jiné maso.

 

 

V projevu na fóru ředitelů maloobchodu a elektronického obchodu dále Steve Murrells uvedl, že pokud by ceny kuřecího masa nadále rostly, zákazníci by mohli dokonce přejít na veganské alternativy nebo jiné druhy masa. 

V současné době je kuřecí maso nejoblíbenějším druhem masa ve Velké Británii a zákazníci mu dávají velkou přednost před hovězím, jehněčím i vepřovým. Jeho obliba je částečně způsobena jeho nižší cenou.

Drůbežářská společnost 2 Sisters, která ve Velké Británii a Evropě zpracovává více než 10 milionů kusů drůbeže týdně, koncem roku 2021 varovala spotřebitele v UK, že ceny drůbežího masa by měly vzrůst, aby kompenzovaly rostoucí výrobní náklady. Důvodem je rovněž nedostatek pracovních sil a ceny komodit, které v důsledku způsobují menší nabídku a vyšší ceny.

Úřad pro národní statistiku (ONS) konstatoval, že průměrná maloobchodní cena kuřecího masa v UK se za poslední rok zvýšila téměř o 12 %. Tato zpráva přichází v době, kdy společnost NielsenIQ zveřejnila, že objem prodeje masa, ryb a drůbeže v UK se za čtyři týdny (do 23. dubna 2022) meziročně snížil o 13 %.

Zdroj


Co znamená zákon o označování kalorií v Anglii pro osoby s poruchami příjmu potravy?

Nový zákon o označování kalorií v Anglii, jehož cílem je řešit obezitu, mnozí vítají. Může být ale také důvodem k obavám?

V dubnu 2022 vstoupily v Anglii v platnost nové předpisy o označování kalorií, což znamená, že mnoho potravinářských a pohostinských podniků má povinnost zákazníkům ke svým pokrmům podávat také informace o kaloriích.

Nařízení o označování kalorií v Anglii vyžaduje, aby potravinářské podniky s více než 250 zaměstnanci uváděly informace o kaloriích na fyzických jídelních lístcích, online jídelních lístcích, platformách pro rozvoz jídel a/nebo na etiketách potravin. V souladu s nařízením o označování kalorií musí podniky uvádět energetický obsah potraviny v kilokaloriích (kcal), odkazovat na velikost porce, ke které se informace o kaloriích vztahují a uvádět větu: Dospělí potřebují přibližně 2 000 kcal denně.

Legislativa je součástí vládní strategie boje proti obezitě a vztahuje se na všechny podniky v Anglii, které mají více než 250 zaměstnanců. I když je zaměřena na větší podniky, k dobrovolnému označování kalorií jsou vybízeny i menší potravinářské firmy.

Vláda Spojeného království uvádí, že cílem legislativy, která je součástí vládní strategie boje proti obezitě, je zajistit, aby se lidé mohli při konzumaci jídla v restauracích nebo při nákupu hotových jídel rozhodovat na základě jasných informací. Uvádění údajů o obsahu kalorií může také povzbudit podniky, aby svým zákazníkům nabízely méně kalorické alternativy.

Bylo zjištěno, že 28 % dospělých obyvatel Anglie je obézních a dalších 36 % má nadváhu. Cílem této nové legislativy je reagovat na tyto rostoucí počty. Mnoho restaurací a podniků uvítalo nové nařízení, jehož cílem je pomoci v boji proti obezitě.

Na druhou stranu může mít poskytování informací o kaloriích v jídle negativní dopad na osoby s poruchami příjmu potravy, kterých je v UK přes 1 milion. Podle průzkumu charitativní organizace Beat bylo zjištěno, že vysoké procento z lidí, kteří těmito poruchami trpí, se domnívá, že na ně nové nařízení bude mít negativní nebo velmi negativní dopad. Zároveň však platí, že si zákazníci budou mít možnost v restauracích vyžádat jídelní lístek bez informací o kaloriích.

Zdroj

 

Zpracovali: Paul Wilkins a Tibor Angyal, Místní zástupci ČR pro agro-potravinářství ve Velké Británii, e-mail: uktrade@mze.cz

 

Hodnocení => průměr 228
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář