Renata Šarjaková, 27. duben 2022
Zvýšení kvót pro bezcelní dovoz cukru v rámci Euroasijské ekonomické unie

Na dalším zasedání Rady Euroasijské ekonomické komise (EAEU) byl 15. dubna schválen návrh Kazachstánu na zvýšení kvóty pro bezcelní dovoz bílého cukru a surového cukru o dalších 100 tisíc tun.

 

 

Omezení exportu od hlavních dovážejících zemí, tj. Ruska a Běloruska, nutí Kazachstán, aby hledal nové dodavatele.

Cukr je společensky významným potravinářským produktem a ovlivňuje také ceny řady dalších produktů.

V této souvislosti je tedy důležité pro kazachstánskou vládu zabránit nejen nedostatku cukru, ale zajistit také stabilizaci a snížení nákladů na cukr pro kazašské spotřebitele, včetně některých odvětví potravinářského průmyslu, tj. výrobců cukrovinek a nealkoholických nápojů.

Díky rozhodnutí Rady EAEU může Kazachstán do konce srpna 2022 dovézt až 350 tisíc tun bílého cukru a surové třtiny s nulovým dovozním clem. 


Snížená poptávka po rybách a zvyšující se ceny ryb

Rybářský průmysl v Kazachstánu vykazoval v loňském roce pozitivní trend. Za rok 2021 bylo v Kazachstánu uloveno téměř 49 tisíc tun ryb a dalších vodních živočichů, což je o 6,7 % více než v roce 2020. Také objem produktů a služeb v rybářství v roce 2021 vykázal nárůst o 12,1 %.

Navzdory nárůstu rybolovu dochází v Kazachstánu k poklesu spotřeby ryb a mořských plodů, a to o 2 %. Průměrná spotřeba rybích produktů v Kazachstánu v roce 2021 činila 14,8 kg/osobu, což je o 2,1 % méně než o rok dříve. Produkce čerstvých, chlazených nebo mražených ryb tak za rok klesla na 10,1 tisíc tun, což je o 17,4 % méně než v roce 2021.

Situace na trhu s mořskými plody je však jiná. Ceny ryb se během roku výrazně zvýšily. Podle výsledků z března roku 2022 zdražily čerstvé a chlazené ryby oproti březnu roku 2021 o 11,2 %, mražené ryby zdražily o 9,1 %. Zpracované a konzervované ryby obecně zdražily během roku najednou o 15,5 %.

Inflace, která v březnu 2022 činila 12 %, se dotkla i odvětví rybolovu. Pokud by se však státu podařilo pomocí svých mechanismů ovlivnit cenu některých potravinářských výrobků, pak se nebude zaměřovat na rybářský průmysl, neboť ryby a mořské plody nejsou společensky významnými produkty, což znamená, že by trh sám reguloval ceny nezávisle na vládě.


Situace se zemědělskou technikou

Podle leasingové společnosti „KazAgroFinance“ se v roce 2021 zvýšil podíl tuzemské výroby z celkového objemu nakupované zemědělské techniky, konkrétně u kombajnů (79 %) a traktorů (62 %). U některých modelů traktorů je poptávka dokonce vyšší než jejich skutečná produkce.

Úroveň obnovy vozového parku zemědělské techniky za posledních 5 let vykazuje pozitivní trend. Jestliže v roce 2017 to bylo 1,9 %, tak v roce 2021 to bylo již 4,3 %. To však nestačí.

V roce 2021 vyrobily domácí závody 8 844 ks zemědělské techniky v hodnotě 0,3 miliardy €. Oproti loňskému roku se výroba zdvojnásobila. Zároveň dochází k prudkému zdražování i u zemědělských strojů tuzemské výroby.

Na začátku roku 2022 se ceny kazašských produktů v porovnání s rokem 2021 v průměru zvýšily u traktorů a kombajnů z 13 % na 24 %. Růst cen zemědělských strojů byl silně ovlivněn současnou ekonomickou situací ve světě:

  • Narušení obchodních vztahů, změna směnného kurzu na tenge, zdražení strojních sad a náhradních dílů (v roce 2022 nárůst nákladů od dodavatelů z Ruska, Běloruska a Číny činil 35–40 %), zdražení válcovaného kovu sloužící k výrobě dílů (nárůst až o 30 % oproti roku 2021), dopravní služby (nárůst v roce 2022 o 25 %).
  • Dodávky náhradních dílů a strojních sad do Kazachstánu od předních výrobců z Ruska a Běloruska, jakož i zařízení a náhradních dílů při tranzitu ze zemí mimo SNS přes území Ruské federace a Běloruské republiky se kvůli tomu zpozdily.
         

Artyom Lukasov
zahraniční spolupracovník Ministerstva zemědělství, E-mail: artom_lukasov@mzv.cz

 

Hodnocení => průměr 131
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář