- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Hledání nových dodavatelů obilovin do Libanonu - Irán a Indie
Nově je Írán připraven dodávat Libanonu pšenici. Íránský nejvyšší diplomat během setkání v Bejrútu ujistil libanonské představitele o odhodlání Teheránu podpořit Libanon ve všech oblastech, „zejména v dodávkách pšenice“.
Dalším teritoriem v hledáčku Libanonu je Indie. V těchto dnech probíhají jednání o možnosti diverzifikovat dodávky pšenice dovozem 50 000 tun z Indie. Dalšími alternativními dodavateli, o kterých Libanon aktuálně uvažuje, jsou USA a Kazachstán.
Nově vzniklý subjekt na kontrolu potravinového zabezpečení v Libanon
Ministerstvo zemědělství Libanonu intenzivně rozšiřuje osevní plochy na pěstování obilovin. V současné době pěstuje pšenici na ploše 50.000 hektarů. Cílem rozvoje osevních ploch je nahradit dovážené zboží domácími produkty, včetně plodin důležitých pro místní potravinářský průmysl. Nově byl v Libanonu vytvořen Výbor pro potravinové zabezpečení, který se bude specializovat na kroky a plány transformace libanonského zemědělství, které má do budoucna tvořit páteř libanonského hospodářství. V souvislosti s válečnou krizí spojenou s blokádou na export obilovin z Ukrajiny a Ruska vytvořilo libanonské ministerstvo zemědělství plán na podporu pěstování pšenice a ječmene. Dle vyjádření ministra zemědělství je nutné překonat rok 2022, který považuje za krizový do té doby, dokud nedojde k první sklizni na nově určených zemědělských plochách. V současné době je dalších problémem skladování pšenice, vzhledem k nedostatku skladovacích prostorů, vzniklých po zničení jediného obilného sila, které fungovalo v bejrútském přístavu, nezbývá než na maximum využívat skladových prostor samotných obilných mlýnů, kterých je v Libanonu celkem 13. Souhrnná skladovací kapacita těchto mlýnů je maximálně 100.000 tun.
Kontakt: Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzv.cz