- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Srbsko připravuje zákaz vývozu obilnin
Srbsko připravuje zákaz vývozu obilnin
Jak uvedl portál „e-Kapija“ Srbsko v souvislostí s probíhajícím válečným konfliktem na Ukrajině, který ještě prohloubil krizi na trhu zemědělských plodin a potravin, plánuje v těchto dnech přijmout opatření zakazující vývoz pšenice, kukuřice, mouky, krupice, ale také řepky, slunečnice a jedlého oleje.
Toto opatření má zajistit dostatek těchto plodin pro domácí potřeby, a to jak pro výživu lidí, tak i pro potřeby krmení dobytka. Pokud budou opatření přijata, může to mít dopady i na české zpracovatele semene řepky olejky, kteří v roce 2021 nakoupili v Srbsku skoro deset tisíc tun této plodiny v hodnotě necelých 130 milionů Kč. Problém mohou mít také čeští dovozci slunečnicového oleje, kterého se v uplynulém roce do České republiky ze Srbska dovezlo necelých tři a půl tisíce tun za skoro 114 milionů Kč.
Příprava subvenčního programu na nákup jalovic v Republice srbské (Bosna a Hercegovina)
Na pravidelném zasedání Svazu výrobců mléka Republiky srbské, které nedávno proběhlo v Prnjavoru, uvedl ministr zemědělství, lesního a vodního hospodářství Republiky srbské Boris Pašalić, že v nejbližších týdnech budou dokončeny potřebné předpisy, které umožní, aby farmáři ve spolupráci s mlékárnami mohli nakoupit 1200 jalovic. Pro tento účel je v rozpočtu vyčleněno cca. 500 000 EUR, ze kterých se pokryje část ceny kupovaných jalovic. Na další část ceny přispějí mlékárny, které si tím zajistí budoucí dodávky kvalitního mléka, a zbytek ceny zaplatí samotní farmáři. Očekává se, že spoluúčast farmáře na konečné ceně bude jen kolem 30 % ceny jalovice a zbytek pokryje svými subvencemi Ministerstvo zemědělství, lesního a vodního hospodářství Republiky srbské a mlékárny, které se do programu zapojí. První mlékárna, která se do projektu již zapojila je společnost Mlijekoprodukt z Kozarske Dubice. Tato mlékárna patří největší srbské mlékárně Imlek. Jednání probíhají také s mlékarnou Padjeni z Bileće. S ohledem na předchozí pozitivní zkušenosti farmářů z Bosny a Hercegoviny s kvalitou českých jalovic, lze očekávat, že velká část nakupovaných jalovic mléčného skotu bude opět pořízena právě od chovatelů z České republiky. Rizikem by ale mohla být restriktivní covidová opatření pro vstup do České republiky, která by ztížila nebo znemožnila fyzickou účast nákupčích při výběru vhodného skotu.
Zpracoval: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě, E-mail: Vladimir_Vana@mzv.cz