- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Ozbrojený konflikt na Ukrajině a obavy z růstu cen komodit a potravin
Agentura Agricultural Market Information System (AMIS) se sekretariátem na FAO informovala, že invaze ruských ozbrojených sil na území Ukrajiny přinesla nová rizika na světových trzích s potravinami, které se již nyní potýkají s prudkým růstem cen, narušením dodavatelských řetězců a obtížnou obnovou z následků pandemie COVID-19.
Před tímto konfliktem vypadaly celkové podmínky na trzích se zemědělskými komoditami poměrně příznivě a zdálo se, že během roku 2022 dojde k postupnému snížení cen, i když ceny na trzích v mnoha rozvojových zemích nadále vyvolávají obavy. Eskalace konfliktu nyní uvádí trhy do vážného chaosu.
Finanční trhy reagovaly okamžitě, akciové trhy se propadly a ceny komodit prudce vzrostly. Ukrajina a Ruská federace se na celosvětovém vývozu pšenice podílejí dohromady téměř 30 % a ukrajinské přístavy u Černého moře slouží jako hlavní kanály pro mezinárodní dodávky obilí (95 % odbytu putuje námořní dopravou). Ukrajina patří také mezi hlavní vývozce ječmene, kukuřice, slunečnice a dalších olejnin. Ruská federace a Ukrajina vyvážejí miliony tun pšenice do zemí severní Afriky, Blízkého východu a jižní Asie, které jsou celkově závislé na dovozu potravin. Jakékoli vážné narušení produkce a vývozu od těchto dodavatelů nepochybně povede k dalšímu růstu cen a naruší potravinové zabezpečení milionů lidí. Ruská federace a Bělorusko jsou zároveň velkým producentem klíčových složek hnojiv, jako je močovina a potaš. Narušení těchto dodávek a rostoucí ceny ropy a plynu budou nadále zvyšovat ceny hnojiv, a tím i potravin a krmiv.
Zatím je příliš brzy na to, aby bylo možné předvídat všechny důsledky narušení dodávek klíčových komodit z Ukrajiny a Ruské federace, stejně jako důsledky dlouhodobého růstu cen ropy a hnojiv na trhy. V nejbližší době lze ale očekávat, že ceny potravin na světových trzích budou nadále růst, což přispěje k celosvětové potravinové nejistotě. FAO bude v nejbližší době publikovat aktuální FAO Food Price Index, který nastíní bližší detaily k vývoji cen na trzích s jednotlivými zemědělskými komoditami.
(AMIS online 03/2022)
Ing. Martina Nádvorníková
Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe