- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Globální inflační vlna proniká i do japonské ekonomiky
Japonci po několik uplynulých dekád zvyklí na neměnnost cen nyní čelí pomalému zdražování. Japonské společnosti se obecně zdráhají přenášet vyšší náklady na spotřebitele, kteří jsou citliví na ceny. Nyní jim však nic jiného nezbývá.
Například společnost Kikkoman Corp. výrobce sójových omáček, která nezvýšila své ceny již 14 let, je jednou z mnoha společností, která tvrdí, že nemají jinou možnost. I když se firma snažila snížit výrobní náklady a zefektivnit logistiku, nestačí to k pokrytí nedávného prudkého růstu cen vstupních materiálů a přepravních nákladů. Společnost plánuje od 16. února zvýšit ceny svých výrobků o 4–10 %. Mražené výrobky společností Ajinomoto, Maruha Nichiro a dalších od tohoto měsíce zdražují o 1–23 %. Do jaké míry se toto zvýšení promítne do skutečných prodejních cen bude záviset na rozhodnutích maloobchodníků.
Poprvé v historii se zvyšuje také cena populárního kukuřičného snacku Umaibo. Jedna z nejoblíbenějších japonských pochutin, která je na trhu od roku 1979, nyní zdražuje o neuvěřitelných 20 % kvůli zvýšení ceny kukuřice z USA. I když v absolutním čísle jde o nepatrné zvýšení ceny, má toto zdražení v hodnotě několika desítkách halířů v inflaci odolném Japonsku symbolický význam. Tyčinka ve tvaru válce se prodává ve více než deseti příchutích v objemech přibližně 700 milionů kusů ročně, což odpovídá pěti a půl tyčinkám na osobu.
Mezitím stoupají i ceny benzínu a elektřiny, průměrná cena benzínu koncem ledna poprvé po více než 13 letech překročila 170 jenů (34 Kč) za litr. To přimělo ministerstvo průmyslu poskytnout obchodníkům s ropou dotace, aby růst cen omezili. Zvažováno je také dočasné snížení daně z benzínu o 25 jenů na litr. Toto opatření může být zavedeno, pokud průměrná cena benzínu přesáhne 160 jenů za litr (32 Kč) po dobu po sobě jdoucích tří měsíců. Toto snížení by však znamenalo změnu zákona, protože od roku 2011 je politika snižování daní zmražena ve snaze zajistit příjmy na obnovu regionu Tohoku po velkém zemětřesení. Co se týče cen elektřiny, částky na fakturách hlavních japonských regionálních energetických společností jsou nejvyšší za posledních pět let.
V minulosti japonské společnosti bojovaly proti rostoucím nákladům zmenšováním balení svých výrobků, nyní se zvyšování cen pravděpodobně stane pravidelnějším jevem.
Zpracovala: Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu, E-Mail: irena_leopoldova@mzv.cz