- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Trumpova cla způsobila ztráty US zemědělským exportérům ve výši 27 miliard dolarů
Dle aktuální studie federálního ministerstva zemědělství přišli američtí farmáři o 27 miliard dolarů ve vývozu kvůli odvetným clům na americké zemědělské produkty.
Převážná většina ztraceného amerického vývozu připadá na Čínu - 25,7 miliardy dolarů, tedy 95 % celkových ztrát. Na Evropskou unii připadá 600 mil. a na Mexiko 500 mil. USD. Menší podíly pak měly Kanada, Turecko či Indie. Z výstupů studie je zjevné, že odvetná cla zvýšila cenu amerického zemědělského vývozu na cílových trzích ve srovnání s alternativami dostupnými v daném teritoriu či z dovozu, čímž došlo k poklesu poptávky.
Nejvíce zasaženou komoditou je sója, která se na propadu vývozu podílela ze 70 %, dále pak čirok s 9 % a vepřové maso se 6% podílem na celkovém snížení exportu. V další skupině to pak byly ovoce, zelenina a ořechy, které tvořily dalších 6 % z výše uvedených 27 mld. USD. Vzhledem k tomuto komoditnímu rozdělení patří mezi nejvíce zasažené státy Středozápadu – Iowa, Illinois a Kansas. Americké agrární vývozy do Číny se propadly z 20 % (z celkového čínského agrárního dovozu) v roce 2017 na 10 % v roce 2019. V letech 2020 a 2021 sice zemědělský vývoz opět narostl, nedosahuje ale úrovně, která je součástí první fáze dohody mezi USA a Čínou. Prezident Biden tak zatím nemá důvod k odvolání dodatečných cel na čínské zboží.
V USA potvrzen případ ptačí chřipky ve volně žijící populaci
Americký dozorový orgán APHIS potvrdil vysoce patogenní ptačí chřipku u volně žijícího hvízdáka amerického v Jižní Karolíně. Po více než 7 letech tak jde o zjištění euroasijské varianty H5 HPAI mezi migrujícím ptactvem. Hvízdák americký je druh kachny, který na zimu migruje se severu do jižních částí USA a Střední či Jižní Ameriky. Velmi vzácně ale zalétá i do Evropy, nejčastěji do Irska a Velké Británie.
Dosud nebyl zaznamenán přenos ptačí chřipky do komerčních chovů drůbeže a dozorové orgány situaci bedlivě sledují. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí považuje riziko nákazy HPAI H5 pro širokou veřejnost za nízké a v USA se dosud nevyskytla žádná infekce lidí euroasijskými viry H5.
Zpracoval: P. Ježek, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C., petr_jezek@mzv.cz