- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Trumpova cla způsobila ztráty US zemědělským exportérům ve výši 27 miliard dolarů
Dle aktuální studie federálního ministerstva zemědělství přišli američtí farmáři o 27 miliard dolarů ve vývozu kvůli odvetným clům na americké zemědělské produkty.
Převážná většina ztraceného amerického vývozu připadá na Čínu - 25,7 miliardy dolarů, tedy 95 % celkových ztrát. Na Evropskou unii připadá 600 mil. a na Mexiko 500 mil. USD. Menší podíly pak měly Kanada, Turecko či Indie. Z výstupů studie je zjevné, že odvetná cla zvýšila cenu amerického zemědělského vývozu na cílových trzích ve srovnání s alternativami dostupnými v daném teritoriu či z dovozu, čímž došlo k poklesu poptávky.
Nejvíce zasaženou komoditou je sója, která se na propadu vývozu podílela ze 70 %, dále pak čirok s 9 % a vepřové maso se 6% podílem na celkovém snížení exportu. V další skupině to pak byly ovoce, zelenina a ořechy, které tvořily dalších 6 % z výše uvedených 27 mld. USD. Vzhledem k tomuto komoditnímu rozdělení patří mezi nejvíce zasažené státy Středozápadu – Iowa, Illinois a Kansas. Americké agrární vývozy do Číny se propadly z 20 % (z celkového čínského agrárního dovozu) v roce 2017 na 10 % v roce 2019. V letech 2020 a 2021 sice zemědělský vývoz opět narostl, nedosahuje ale úrovně, která je součástí první fáze dohody mezi USA a Čínou. Prezident Biden tak zatím nemá důvod k odvolání dodatečných cel na čínské zboží.
V USA potvrzen případ ptačí chřipky ve volně žijící populaci
Americký dozorový orgán APHIS potvrdil vysoce patogenní ptačí chřipku u volně žijícího hvízdáka amerického v Jižní Karolíně. Po více než 7 letech tak jde o zjištění euroasijské varianty H5 HPAI mezi migrujícím ptactvem. Hvízdák americký je druh kachny, který na zimu migruje se severu do jižních částí USA a Střední či Jižní Ameriky. Velmi vzácně ale zalétá i do Evropy, nejčastěji do Irska a Velké Británie.
Dosud nebyl zaznamenán přenos ptačí chřipky do komerčních chovů drůbeže a dozorové orgány situaci bedlivě sledují. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí považuje riziko nákazy HPAI H5 pro širokou veřejnost za nízké a v USA se dosud nevyskytla žádná infekce lidí euroasijskými viry H5.
Zpracoval: P. Ježek, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C., petr_jezek@mzv.cz