Renata Šarjaková, 26. leden 2022
Japonští zemědělci sázejí na prémiové odrůdy

Od roku 1994 se počet registrovaných japonských odrůd ovoce, zeleniny, rýže a dalších plodin více než ztrojnásobil v důsledku orientace na odrůdy, které je možno prodat za vyšší ceny.

V Japonsku bylo do září 2021 zaregistrováno 28 653 nových odrůd ovoce, zeleniny a dalších plodin, díky tomu jejich majitelé mají monopol na novou odrůdu na dobu 25–30 let výměnou za pravidelně odváděné poplatky.

Japonská zemědělská produkce od roku 1994, kdy dosáhla svého vrcholu, hodnotově poklesla. Místní vlády a zemědělská družstva proto začaly investovat do šlechtění, aby vyvinuly odolnější odrůdy s většími a chutnějšími plody.

Nejsevernější ostrov Hokkaidó dosáhl pokroku v pěstování melounů odolných vůči plísní, které mohou zničit jak chuť melounů, tak celou sklizeň. Prefektura Niigata, známá pěstováním nejznámější rýže Košihikari, zaregistrovala v roce 2018 novou odrůdu rezistentní vůči vysokým teplotám v letních měsících. Tu nyní prodává o 20 % dráž než Košihikari. Populární odrůdy mohou dokonce pomoci oživit celé zemědělské odvětví v regionu. Roční tržby z prodeje jahod Sky Berry loni přesáhly v přepočtu 300 mil Kč. Velká sladká jahoda je hlavní komoditou rostoucí zemědělské produkce v prefektuře Točigi nazývané Jahodové království, kde nadále místní zemědělci experimentují s přibližně 10 000 odrůdami ročně v naději, že objeví jedinečnou odrůdu.

Do nedávna byly nově registrované odrůdy chráněny pouze před domácími padělky. V dubnu 2021 přijala vláda novou legislativu, která omezuje vyvážení semen a sazenic registrovaných odrůd mimo území a zároveň vyzvala šlechtitele, aby své ovoce, zeleninu a další plodiny registrovali na mezinárodní úrovni.

Zpracovala: Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu, E-Mail: irena_leopoldova@mzv.cz


Hodnocení => průměr 108
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář