- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Potraviny ve Vietnamu čeká zdražování
Vstupní náklady na výrobu potravin vzrostly v poslední době v průměru o 20 až 30 %, ale kupní síla je ve Vietnamu po uvolnění pandemických restrikcí oslabená, což zatím omezuje prostor pro zvyšování jejich cen.
VSR se v boji s Covid-19 původně vydala cestou nulové tolerance, ale více než měsíc dlouhé lockdowny šíření nemoci nezastavily. Podařilo se však velmi rychle proočkovat populaci. Epicentrem pandemie se stalo Ho Či Minovo Město a okolí, což je ekonomické centrum země a dopady na ekonomiku začínaly být neúnosné. Některé nadnárodní firmy dokonce zvažovaly přesun výroby z Vietnamu.
Propad koupěschopnosti zapříčiněný dočasným uzavřením ekonomiky, dále prohloubila nedostatečná podpora lidí a firem postižených pandemií. Například na jednorázový příspěvek ve výši necelých 1500 Kč dosáhlo v Ho Či Minově Městě pouze 1 % obyvatel, na některých místech se rozdávala pouze rýže.
Problémům s rostoucí cenou surovin a nákladů na výrobu i přepravu čelí také potravinářské firmy. Zatím si však nemohou dovolit navýšení vstupních nákladů promítnout do prodejních cen, protože se příjmy spotřebitelů značně snížily.
Z komodit výrazně podražil například olej, meziročně o 30 % a očekává se, že jeho cena nadále poroste. Šéf firmy VNFLOUR, která dodává na vietnamský trh mouku, uvedl, že cena pšenice vzrostla o 30 až 40 %. Ředitelka firmy Ba Huan, která je největším dodavatelem vajec ve Vietnamu, uvedla, že zatímco vstupní náklady vzrostly o 20–30 %, firma ještě nezvýšila ceny vajec, protože kupní síla je slabá. Doufá však, že se kupní síla brzy zvýší. Je jisté, že inflační tlaky v důsledku nárůstu výrobních cen se postupně přenesou do spotřebitelských cen.
Specifická situace je u ovoce, které se díky vysokým přepravním nákladům a delším dodacím lhůtám nyní těžko exportuje. Cena padá a neprodejné ovoce zaplavuje obchody, tržnice i ulice. Zpracování ovoce a jeho další využití může být zajímavou příležitostí pro české firmy.
Zpracoval: Ing. Luboš Marek
místní spolupracovník Ministerstva zemědělství ve Vietnamu, e-mail: commerce_hanoi@mzv.cz