Renata Šarjaková, 11. listopad 2021
Meziročně vzrostl vývoz pšenice z Ukrajiny, naopak poklesl export medu
Meziročně vzrostl vývoz pšenice z Ukrajiny, naopak poklesl export medu

Od začátku hospodářského roku 2021/22 do 1. listopadu bylo z Ukrajiny vyvezeno 19,4 mil. tun obilovin, což je o 2,8 mil. tun více než ve stejném období předchozího hospodářského roku. Jednalo se zejména o pšenici (12,3 mil. tun), ječmen (4,4 mil. tun), žito (55,5 tis. tun) a kukuřici (2,3 mil. tun).

Další zajímavosti z oblasti zemědělství a potravinářství
Pokračující sklizeň na Ukrajině

Na Ukrajině pokračuje sklizeň obilí a luštěnin – sklizena je plocha 12,9 mil. hektarů s výnosem 4,7 t/ha a s výsledkem 60,7 mil. tun obilí. Nejvíce se sklidilo v Charkovské oblasti (4,6 milionu tun), Oděské oblasti (4,57 mil. tun), Dněpropetrovské oblasti (4,52 mil. tun) a Chmelnické oblasti (6,2 t/ha). U kukuřice byla sklizena plocha 2,4 mil. hektarů (44 % z celkové plochy) s výsledkem 15,6 mil. tun obilí (6,4 t/ha). Největší výnos byl zaznamenán v oblasti Chmelnytskij - 10,9 t/ha. Cukrová řepa byla sklizena z 164,6 tis. hektarů (73 % na Ukrajině) s výnosem 47,1 t/ha.
Státní podpora investic a rozvoje podnikatelských subjektů

Minulý týden bylo v rámci státního programu "Dostupné půjčky 5-7-9 %" poskytnuto 326 úvěrů v celkové výši 1,37 mld. UAH. Takto poskytnuté prostředky byly využity pro investiční účely, jako protikrizové úvěry nebo pro refinancování dříve získaných úvěrů. Návrh státního rozpočtu na rok 2022 počítá s 3 mld. UAH. To poskytne podporu rozvoji dalších 20 tisíc podnikatelů.


Klesající trend vývozu včelího medu z Ukrajiny

Od začátku sezóny (červenec až září 2021) se vývoz medu z Ukrajiny snížil o polovinu v objemovém vyjádření a o 18 % v peněžním vyjádření. Důvodem poklesu vývozu je skutečnost, že včelaři již druhým rokem v řadě kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám na Ukrajině zaznamenávají nízké výnosy. Na pozadí rostoucí poptávky ze strany dovážejících zemí také výrobci čekají na vyšší ceny, a proto omezují prodej medu. Všichni rovněž čekají na výsledky antidumpingového šetření ve Spojených státech ohledně dovozu medu z Argentiny, Brazílie, Indie, Ukrajiny a Vietnamu za cenu, kterou sdružení amerických producentů medu považuje za nespravedlivou. V důsledku toho by mohl být trh USA pro Ukrajinu uzavřen. Dalším důležitým faktorem, který ovlivní trh, je zesílení hospodářské soutěže na hlavních trzích a boj o image stabilního dodavatele medu. Novou příležitostí pro ukrajinské včelaře je otevření nových trhů (letos např. Katar).
Nedostatek ekologických produktů na pultech ukrajinských obchodů

Prodejcům v současné době chybí kvalitní bio maso a bio krůta není na trhu vůbec. Zároveň lze pozorovat nedostatek ekologicky pěstované zeleniny a ovoce na prodej po celý rok. Ze zeleniny postrádají například brokolici nebo květák. Chybí také bio snídaňové cereálie a svačinky. Na ukrajinském trhu je nedostatek organických semen, hnojiv a přípravků na ochranu rostlin, což negativně ovlivňuje možnosti zvýšení produkce ekologických produktů.


Vliv rostoucích nákladů na mlékárenský sektor na Ukrajině

V důsledku vysokých nákladů na suroviny a energetické zdroje v posledních měsících výrobci čerstvých mléčných výrobků výrazně zvýšili prodejní ceny. Spotřebitelé logicky reagovali snížením poptávky. V této situaci musela většina provozovatelů omezit produkci. Výroba čerstvých mléčných výrobků klesá. Analýza jejich produkce minulý měsíc ukazuje prudké snížení kategorie fermentovaných mléčných výrobků, a to o 10 % na 33,3 tis. tun. Zároveň se zvýšila produkce mléka o 2 % na 39,4 tis. tun. Kromě toho se zpomalilo tempo růstu výroby sýrů. Minulý měsíc bylo vyprodukováno 7,2 tis. tun, což je jen o 2 % více než v září 2020.

Yegor Reshetnyk
místní zástupce pro zemědělství na Ukrajině; E-mail: cz.ukrexport@meta.ua


Hodnocení => průměr 112
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář