Renata Šarjaková, 3. listopad 2021
Rozvoj produkce bioplynu na Ukrajině

Ruslan Stefančuk, předseda Nejvyšší rady Ukrajiny, podepsal návrh zákona č. 645464 "O změnách ukrajinského zákona" o alternativních palivech "o rozvoji výroby biometanu". Návrh zákona byl odeslán prezidentovi k podpisu 26. října 2021.

Podle výzkumu ukrajinského sdružení pro bioenergii byl ekonomický potenciál výroby bioplynu (popř.biometanu) na Ukrajině pomocí fermentační technologie odhadnut v roce 2018 na 6,8 mld. m³ metanu. To zahrnuje bioplyn ze zemědělského odpadu a vedlejších produktů (2,8 mld. m³), bioplyn z průmyslových a komunálních odpadních vod (miliardy metrů krychlových), a bioplyn z kukuřičné siláže. Odborné odhady ukazují, že v roce 2050 se potenciál pro výrobu bioplynu (popř. biometanu) může zvýšit až na 17 mld. m³. Významné zvýšení potenciálu bioplynu (biometanu) může nastat v důsledku růstu průmyslové výroby, rozšíření surovin pro výrobu bioplynu (zbytky plodin), konsolidace podniků živočišné výroby a přechodu od ukládání pevného odpadu k využívání mechanických a biologických technologií zpracování. Existuje značný nevyužitý potenciál pro rozsáhlé provádění projektů v oblasti bioplynu a biometanu na Ukrajině. Ukrajinský systém přepravy zemního plynu (GTS) je napojen na mezinárodní systém, který potenciálně umožňuje dodávku biometanu a dalších obnovitelných plynů z Ukrajiny do západní Evropy. Kromě toho má Ukrajina největší plochu zemědělské půdy v Evropě, jednu z nejvyšších v přepočtu na obyvatele, a rozvinutý zemědělský sektor. Použití biometanu jako pohonné hmoty umožní zemědělcům získat zdroj energie z odpadů a vedlejších produktů vlastní výroby. Přijetí návrhu zákona poskytne příležitost ověřit vyčištěný bioplyn (biometan), jehož fyzikální a technické vlastnosti splňují požadavky předpisů o zemním plynu, poskytne záruky původu pro určité množství biometanu dodávaného do plynárenské přepravní soustavy a vyváží biometan prostřednictvím registru biometanu. Mechanismus rozvoje trhu s biometanem navržený v návrhu zákona umožní rozšířit možnosti výrobců biometanu prodávat a vyvážet bioplyn (biometan) a také zvýšit ekonomickou atraktivitu projektů v oblasti bioplynu pro potenciální investory.


Další zajímavosti z oblasti zemědělství a potravinářství


Na Ukrajině se epidemická situace zhoršuje

30. října 2021 se Žytomyrská, Ivano-Frankivská, Kyjevská, Luhanská, Lvovská, Chmelnická a Černivská oblast přesunuly do "červené" karanténní zóny, což představuje řadu omezení v regionech. Zakázána je zejména činnost stravovacích zařízení, nákupních center, nepotravinářských trhů a obchodů, pořádání hromadných akcí atd. Omezení se neuplatní, pokud je 100 % zaměstnanců a návštěvníků očkováno. Omezení meziregionální dopravy se nebudou vztahovat ani na plně očkované občany.


Produkce hub na Ukrajině

V roce 2021 se očekává produkce hub na Ukrajině ve výši 70 tis. tun, což je o 20% více než v roce 2017 (51,3 tis. tun). K nárůstu produkce hub přispívá zlepšení kvality kompostu a zkušeností producentů.


Situace na ukrajinském trhu se sýry

Situace na ukrajinském trhu se sýry je stále obtížná. Aby se výrobci vyhnuli ztrátám, zvyšují ceny, přestože to vede k nižším prodejům. Rostoucí ceny domácích sýrů vyvolávají dovoz sýrů z EU, které jsou stále levnější než ty ukrajinské. Za tři čtvrtletí letošního roku se dovoz sýrů zvýšil o 11 %, na téměř 33,4 tis. tun. Kategorie tvrdých a polotvrdých sýrů, které přímo konkurují sýrům většiny domácích výrobců, představuje 15,5 tisíce tun, což přibližně odpovídá loňskému dovozu. Minulý měsíc se jejich dovoz zvýšil o 9 % na více než 2 tis. tun (dovozní ceny ementálového sýra činí jen asi 155 UAH/kg). Zároveň je domácí sýr "ruského" typu i od málo známých výrobců obvykle nabízen distributorům za velkoobchodní cenu nejméně 175 UAH/kg. Téměř polovina dováženého sýra pochází z Polska (46 %), Německa (15 %), Nizozemí (9 %) a z Francie (8 %).


Aktuální vývoz obilovin z Ukrajiny

Od začátku hospodářského roku 2021/22 do 25. října bylo z Ukrajiny vyvezeno 17,7 mil. tun obilovin, což je o 2,7 mil. tun více než ve stejném období předchozího hospodářského roku. Jednalo se zejména o pšenici (11,5 mil. tun), ječmen (4,2 mil. tun), žito (54,4 tis. tun) a kukuřici (1,8 mil. tun).


Rostoucí ceny plynu negativně ovlivňují cukrovary na Ukrajině

Na Ukrajině v současnosti působí 34 cukrovarů (vyrobeno více než 400 tis. tun cukru), ale kvůli rostoucím cenám plynu 4 oficiálně odmítly zahájit cukrovarnickou sezónu. Současná vysoká výtěžnost cukrové řepy na Ukrajině a nárůst osetých ploch vedly k poklesu cen cukru. Avšak růst cen plynu, který tvoří až 70 % výrobních nákladů, tento trend obrátil. Z 34 cukrovarů na Ukrajině jich 19 funguje pouze na plyn. Jestliže loni byla cena plynu 7-8 UAH/m2, letos 28 UAH/m2. Pro mnoho firem v tomto odvětví jsou tyto ceny likvidační. Národní sdružení výrobců cukru Ukrajiny (Ukrtsukor), USPP (Ukrajinský svaz podnikatelů a průmyslníků) a Rada podnikatelů spadající pod kabinet ministrů zaslaly dopis předsedovi vlády Dmytru Shmygalovi, v němž vyjadřují vážné znepokojení nad složitou situací v odvětví cukrové řepy. Uvádí, že ukrajinské cukrovary budou letos potřebovat nejméně 300 mil. m³ zemního plynu na výrobu cukru. Kvůli rostoucím cenám zemního plynu nebyly některé společnosti schopny spustit výrobu a zemědělci, kteří investovali do pěstování řepy, utrpěli značné ztráty. Podnikatelská sféra proto žádá kabinet ministrů, aby v rozpočtu na období 2022 poskytl výrobcům cukru dotace ve výši 150 UAH/t. Zástupci sdružení navíc vyzývají vládu, aby hledala příležitosti ke snížení přemrštěných cen zemního plynu pro mnoho odvětví.

Yegor Reshetnyk, místní zástupce pro zemědělství na Ukrajině, E-mail: cz.ukrexport@meta.ua


Hodnocení => průměr 095
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář