Renata Šarjaková, 22. září 2021
Míra potravinové soběstačnosti v Japonsku klesla na rekordní minimum

Míra soběstačnosti potravin vyjádřená v kaloriích klesla ve fiskálním roce 2020 (1. 4. 2020 - 31. 3. 2021) na rekordně nízkých 37 % z důvodu slabší poptávky po rýži a zmenšující se ploše obdělávané zemědělské půdy.

Jedná se o pokles o 1 % v porovnání s minulým fiskálním rokem. Cíl dosáhnout 45% soběstačnosti do roku 2030 stanovený ministerstvem zemědělství se tak vzdaluje.

Japonsko začalo shromažďovat údaje o míře soběstačnosti v roce 1965, tehdy dosahovala soběstačnost úrovně v kaloriích výše 73 %. Od té doby vykazuje klesající trend.

Dalším faktorem, který se na klesající soběstačnosti podepsal, je pokles produkce pšenice o 9 % v porovnání s předchozím rokem. Naopak spotřeba cukru, škrobu, olejů a tuků, tedy ingrediencí převážně dovážených, klesající z důvodu méně častého nákupu jídla jako dárkového zboží během pandemie, soběstačnost zvyšovala.

Míra soběstačnosti potravin vyjádřená hodnotově se na rozdíl od kalorického vyjádření mírně zvýšila na úroveň 67 %. K nárůstu vedlo zvýšení hodnoty domácí produkce vepřového a kuřecího masa, zeleniny a ovoce a také poklesu hodnoty dovozu mořských produktů, hovězího a kuřecího masa.

Vláda si stanovila zvýšit míru soběstačnosti potravin na 45 % v kaloriích a 75 % v hodnotě do fiskálního roku 2030. Dle ministerstva zemědělství jsou cíle dosažitelné, protože ministerstvo plánuje přijmout opatření pro zvýšení produkce pšenice, sóji a zeleniny pro další zpracování a pro potřeby restaurací a nahradit tak tyto dovážené komodity domácí produkcí.

Zpracovala:
Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu, E-Mail: irena_leopoldova@mzv.cz


Hodnocení => průměr 121
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář