Renata Šarjaková, 12. červenec 2021
Rusko počítá s růstem spotřeby rostlinných alternativ masa a mléka

Prognózy počítají s růstem spotřeby rostlinných alternativ masa a mléka. Aktuálně se v Rusku jedná o okrajovou záležitost, ale v roce 2025 by spotřeba náhražek masa mohla dosáhnout jednoho kilogramu na člověka za rok, někteří experti uvádí dokonce i dva kilogramy.

Takový růst ale bude možný jen za předpokladu, že cena masa a jeho alternativ se bude vyrovnávat. Aktuálně jsou rostlinné alternativy 1,5-2,5 krát dražší než maso, což poptávku velmi ovlivňuje. Většina spotřebitelů tak preferuje jako zdroj bílkovin tradiční maso za nižší cenu.

Svou skupinku zákazníků si tyto produkty na ruském trhu ale již našly. Největší poptávka je mezi mladými lidmi žijícími ve velkých městech, jejichž motivací často bývá odpovědný vztah k přírodě a klimatickým změnám. Podle údajů společnosti Nielsen v roce 2020 vyrostla spotřeba rostlinných alternativ masa v Rusku o 36 % v peněžním vyjádření a o 38 % v objemovém vyjádření. Na ruském trhu jsou aktuálně představeny domácí produkty i zahraniční.

V případě rostlinných alternativ mléka se očekává růst ještě mnohem větší. Jednak jsou rostlinná „mléka“ již několik let poměrně široce dostupná v ruských obchodních řetězcích a také nabízí široký výběr. V Rusku patří mezi nejpopulárnější „mléka“ ovesná, pohanková, ořechová či kokosová. Důležitým impulsem pro růst bude také správný marketing a zvyšování povědomí o produktech; již nyní jsou mléčné alternativy mnohem známější než ty „masové“. Důležitým faktorem bude také to, že rostlinné alternativy mléka stále častěji řada spotřebitelů vyhledává ze zdravotních důvodů.

Hlavním hráčem mezi rostlinnými mléky v Rusku je značka „Nemoloko“, dále pak produkty firem Alpro, Aroy-D (kokosové mléko z Thajska), „Zdorovoye menu“ nebo Green milk firmy „Sojuzpišeprom“. V segmentu rostlinných „mlék“ v 90 % dominuje domácí ruská výroba.

Pro další informace ohledně agrární spolupráce kontaktujte zemědělskou diplomatku N. Hruškovou (nikola.hruskova@mze.cz), 11.6.2021


Hodnocení => průměr 094
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář