- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Srbsko očekává nižší úrodu ovoce
V Srbsku se letos kvůli nepříznivému počasí na počátcích vegetace očekává nižší úroda ovoce a to 20 až 30 procent v závislosti na druhu a odrůdě. Například u švestek se očekává úroda nižší dokonce o polovinu a u malin okolo 30 procent.
Ze švestek je kvůli jarnímu chladnému počasí nejvíce postižená odrůda „Stanley“. Naproti tomu odrůda „Čačanska lepotica“ bude mít dobrou úrodu, protože vykvetla dříve ještě před jarními mrazy. Dobře rodily višně a naopak u třešní bude propad skoro 50 procent v závislosti na odrůdách. Dobrá úroda se očekává naopak u ostružin, kde se čekají výnosy kolem 15 tun z hektaru. Srbsko je významným evropským producentem ovoce a tyto výpadky budou mít určitě vliv na cenu. Navíc obdobná situace je také v sousední Bosně a Hercegovině, takže čeští zpracovatelé, kteří nakupují suroviny na Balkáně, mohou očekávat tlak na navýšení cen nakupovaného ovoce.
SRBSKO – běží předkládání projektů pro čerpání prostředků z programu IPARD
Jak uvedl portál „e-Kapija“ v Srbsku je možné od 21. 6. 2021 do 10. 9. 2021 předkládat projekty na čerpání prostředků z programu IPARD. Branislav Nedimović, ministr zemědělství Srbské republiky, uvedl v srbské televizi, že lze na schválené projekty z prostředků programu IPARD získat zpět 60 – 80 procent z celkové hodnoty projektu v závislosti na sektoru. Minimální částka, kterou lze čerpat na jeden projekt je 700 000 EUR resp. 1 000 000 EUR opět v závislosti na sektoru. Prostředky jsou především určené na výstavbu a vybavení zemědělských objektů, sazenice, mechanizaci. Lze očekávat, že se budou konečně realizovat některé projekty, na které čeští dodavatelé zemědělských technologií v minulosti posílali nabídky.
Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě, E-mail: vladimir_vana@mzv.cz