- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Čína zintenzivňuje nákupy obilí z USA
Očekávaný růst chovů prasat v Číně zvedá poptávku po surovinách pro výrobu krmiv. Pro marketingový rok 2021/2022 se předpokládá, že Čína v zahraničí nakoupí 26 milionů tun kukuřice.
Jenom za měsíc květen dosáhly čínské objednávky americké kukuřice objemu 9,5 milionu tun, což představuje více než třetinu celkových očekávaných dovozů v průběhu příštího marketingového roku. Významným světovým vývozcem kukuřice je i Brazílie, která se však momentálně potýká se suchem ohrožujícím její letošní produkci. Čínští kupující se tedy ve větší míře obracejí na USA. Celkový objem dovozů z USA v současném marketingovém roce by měl dosáhnout 22,9 milionu tun. Jedná se o třetinu veškerých amerických exportů kukuřice v marketingovém roce 2020/2021.
Čína se však zároveň snaží svou závislost na dovozu obilovin snižovat. Hlavní čínští výrobci krmiv již aplikují pokyny před časem zveřejněné čínským ministerstvem zemědělství a snaží se snížit obsah kukuřice a sóji v krmivech pro hospodářská zvířata. Jeden z hlavních výrobců krmiv New Hope Liuhe snížil koncem dubna obsah obsah sójového šrotu ve svých krmivech na 10 % oproti 12,5 % v roce 2020. Samotní výrobci si od tohoto kroku slibují snížení výrobních nákladů.
Ondřej Plaček
Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, E-mail: ondrej.placek@mze.cz