- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Náhlý přebytek ovoce a zeleniny v Libanonu
Libanonští farmáři hledají nové kupce svých produktů pouze 48 hodin poté, co saúdský zákaz dovozu ovoce a zeleniny z Libanonu poslal ceny do volného pádu. Na trhu s ovocem a zeleninou v Bejrútu klesla velkoobchodní cena citronů za dva dny o 40 procent, a cena banánů poklesla o více než 50 procent.
Saúdská Arábie v neděli ráno dne 25/4/2021 zavedla zákaz importu veškerého ovoce a zeleniny pocházejících z Libanonu poté, co byly v zásilce granátových jablek objeveny miliony amfetaminových pilulek (obdoba extáze). Saúdská Arábie tvrdí, že za posledních šest let na hranicích zadržela více než 600 milionů pilulek pocházejících z Libanonu, který stojí za pašováním narkotik do celého regionu BVA.
Libanonský syndikát producentů ovoce a zeleniny se ohradil proti tvrzení, že za přepravu granátových jablek, které ohrozilo celé odvětví libanonského zemědělství, byli odpovědní libanonští zemědělci.
Zákaz exportu znamená pro Libanon, zasažený hospodářskou krizí, další problém, který je třeba neodkladně vyřešit: přebytek ovoce a zeleniny. Podle libanonského sdružení zemědělců představuje vývoz do Perského zálivu celkem 55 % agrárního obchodu. Libanonský prezident Michel Aoun narychlo svolal dne 26/4/2021 schůzku s libanonskými představiteli za účelem projednání způsobů boje proti pašování a převaděčství, které se za poslední dobu nebývale rozmohlo.
"Není to jen Saúdská Arábie." Jde o všechny trhy v Perském zálivu, uved manažer společnosti exportující banány s odkazem na skutečnost, že jde o všechny trhy v Perském zálivu, které uvalily embargo na libanonskou produkci. Problémem jsou i kamiony na cestě do Dubaje a Kuvajtu, které se musí vrátit. Vzhledem k tomu, že přebytek produkce způsobil kolaps domácích cen, obchodníci se zoufale snaží najít další kupce jejich ovoce s blížícími se daty expirací a použitelností.
Veškerá exportní produkce za poslední dny bude muset být prodána s velkou slevou nebo zlikvidována. Po tomto incidentu Libanonu zbývá pouze trh Jordánska a Sýrie, které mají ale velmi omezenou importní kapacitu a nízkou koupěschopnost místního obyvatelstva.
Vše nasvědčuje tomu, že libanonští zemědělci nebudou schopni udržet svou produkci, protože celková exportní kapacita je mnohem vyšší než místní poptávka a export do Jordánska a Sýrie nenahradí trhy Perského zálivu.
Nějaké ovoce a zeleninu lze prodat také do Iráku, ale transport kontejneru s ovocem a zeleninou přes irácko-syrskou hranici stojí další poplatky (cca USD 4 000,-), takže náročná cesta napříč válkou zničenou Sýrií je sotva zisková. V celém odvětví panuje vztek a obchodníci mají pocit, že jsou trestáni za selhání státu. Obchodní vztahy mezi bratrskými státy jsou po tomto incidentu na bodě mrazu.
Zatímco nekontrolovatelná inflace zvyšuje průměrnou cenu nákladů na většinu zboží, ovoce a zelenina je v Libanonu to jediné, co se zlevňuje.
Kontakt:
Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzv.cz