- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Růst cen potravin v Libanonu je nejvyšší z regionu Blízkého východu a severní Afriky (MENA)
Růst cen potravin v Libanonu je nejvyšší z regionu Blízkého východu a severní Afriky (MENA)
Při hodnocení dopadu pandemie COVID-19 na inflaci cen potravin v regionu Blízkého východu a severní Afriky (MENA) uvádí Světová banka, že ceny potravin v Libanonu v období mezi 14. únorem 2020 a lednem 2021 prudce vzrostly ve všech kategoriích. Byla srovnávána změna cen potravin v 19 zemích regionu MENA v celkem pěti hlavních kategoriích, kterými jsou sacharidy, mléčné výrobky, ovoce, maso a zelenina.
Ceny čerstvého nebo zmrazeného masa v Libanonu vzrostly mezi únorem 2020 a lednem 2021 o 103,4 %, což představuje nejvyšší nárůst ceny této položky v regionu. Naproti tomu cena čerstvého nebo zmrazeného masa v regionu MENA vzrostla v průměru o 10,6 %.
Také cena banánů v Libanonu v sledovaném období vzrostla o 88,6 %, což představuje nejvyšší regionální nárůst ceny tohoto ovoce, v porovnání s průměrným nárůstem 10,5 % mezi zeměmi MENA. Libanon byl spolu s Džibuti a Jemenem jedinými zeměmi v regionu, které zaznamenaly nárůst cen banánů o více než 20 %.
Cena vajec v Libanonu souběžně vyskočila o 86 % mezi únorem 2020 a lednem 2021, což je nejvyšší nárůst ceny tohoto produktu ze zemí MENA. Libanon, Džibuti, Írán, Sýrie a Jemen byly jedinými zeměmi v regionu, které vykázaly růst cen vajec o více než 20 %. Pro srovnání se cena vajec v regionu zvýšila v průměru o 6,7 %.
Cena rýže a rajčat se v Libanonu ve sledovaném období zvýšila o 81 %, respektive o 80 %, což je nejvyšší regionální nárůst cen těchto potravinářských výrobků. Také ceny cibule vyskočily o 70 %, respektive o 64,6 %, což je nejvyšší cenový skok u těchto produktů v regionu. Ceny brambor v Libanonu vzrostly v sledovaném období o 64,3 %, což je nejvyšší nárůst mezi zeměmi MENA, oproti průměrnému nárůstu v regionu o 4,4 %. Cena čerstvého nebo mraženého kuřete rovněž vzrostla v sledovaném období o 61 %, což je po Džibuti druhý nejvyšší nárůst v zemích MENA a ve srovnání s průměrným regionálním nárůstem 16,6 %. Libanon byl spolu s Džibuti a Saúdskou Arábií jedinými zeměmi v regionu, které vykázaly zvýšení ceny čerstvých nebo mražených kuřat o více než 20 %.
Ceny jablek a pomerančů vzrostly o 50 %, respektive o 53,7 %, v období mezi únorem 2020 a lednem 2021, což je nejvýznamnější zvýšení cen tohoto ovoce mezi zeměmi MENA. Libanon, Maroko a Jemen byly jedinými zeměmi v regionu, kde se zvýšila cena pomerančů o více než 20 %. Také cena zpracovaného tekutého mléka v Libanonu vzrostla o 52 %, což je po Džibuti druhý regionálně nejvyšší cenový nárůst. Cena sýrů dále vzrostla o 16,4 %, což je páté nejvyšší regionální zvýšení této kategorie v této kategorii, zatímco cena chleba v Libanonu se ve sledovaném období zvýšila o 8 %, což představuje devátý nejvyšší nárůst ceny chleba mezi zeměmi MENA
Kontakt: Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzv.cz