Renata Šarjaková, 12. únor 2021
Jak funguje podpora agrotechnologických firem v Abú Dhabí a proč je to zajímavé pro české exportéry?
Jak funguje podpora agrotechnologických firem v Abú Dhabí a proč je to zajímavé pro české exportéry?

Již v několika příspěvcích jsem zmínil, že se Spojené arabské emiráty snaží diverzifikovat svou ekonomiku, a snížit tím svou závislost na ropě. A jelikož se to daří především emirátu Dubaj skrze turismus a mezinárodní obchod, ostatní emiráty začínají následovat podobnou strategii.

Po této větě je nutno čtenářům vysvětlit, že ačkoliv svět nahlíží na Spojené arabské emiráty jako na jednu zemi, není to tak úplně jednoduché. I když je pravdou, že zemi vládne jeden prezident, každý jednotlivý emirát má vlastní pravidla a úřady.

Tím nejbohatším i nadále díky ziskům z ropy zůstává emirát Abú Dhabí, který má na svém území hlavní město stejného názvu. I z toho důvodu, že je tento emirát nejbohatší, ale také z toho, že si uvědomuje potřebu diverzifikace příjmů, snaží se budovat udržitelnou budoucnost skrze zajímavé finanční i odborné nabídky zahraničním investorům. To dalo vzniku stimulačnímu balíčku Ghadan 21, který byl založen v roce 2019 s plánem investovat do zajímavých nápadů a podniků 50 miliard dirhamů (přibližně 300 miliard CZK). Jedna miliarda dirhamů byla vyhrazena na investice do agrotechnolií, aby se země přiblížila své představě udělat z Abú Dhabí centrum pro výzkum zemědělských technologií.

Aby se firma mohla o takovou podporu ucházet, musí kromě samozřejmého přesunutí části pobočky do hlavního města spadat do třech kategorií. Ty jsou biopaliva, precizní farmaření a zemědělská robotizace a farmaření v kontrolovaném prostředí. Pokud firma splní podmínky, mezi které patří například i schopnost komerčního využití výzkumu, může zpětně žádat až o 75 % nákladů použitých na výzkum. Kromě toho spolu s úřadem pro Potravinovou bezpečnost nabízí další výhody jako nefinanční podpora formou podpory vstupu na trh, snížené ceny nájmů farem nebo nemovitostí a celkovým potřebným poradenstvím. Hlavním cílem tohoto plánu je, aby na území Abú Dhabí vznikly technologie, které dokážou nejen zvýšit potravinovou soběstačnost této země, ale také přinést řešení do všech ostatních zemí s nepříznivým klimatem.

Jak jsem zmínil v posledním článku, jen za loňský rok, který byl v Abú Dhabí silně omezen kvůli pandemickým opatřením, investovalo ADIO více jak 500 milionů dirhamů do 7 zemědělských projektů. To dokládá, že strategie nejsou pouze řeči, ale místní vláda opravdu jedná a do spojení vládního a soukromého podnikání jde naplno.  

Možná si říkáte, proč je to pro české firmy zajímavé. Je pravdou, že dosavadní úspěšné projekty nesou velká jména ve světě agrotechnologií. I když vládní spolupráce nabízí proplacení nákladů, pořád musí být firma schopna založit místní pobočku a alespoň dva roky financovat své náklady. Podle zpráv z ADIO ale nejsou finance to nejdůležitější. Pokud je nápad dobrý, kde jinde by se hledal zajímavější obchodní partner s financemi než právě v Abú Dhabí. Aby tato organizace mohla získávat více projektů a nápadů, otevřela začátkem letošního roku 8 poboček mimo emiráty a to v New Yorku, San Franciscu, Londýně, Paříži, Frankfurtu, Soulu, Pekingu a Tel Avivu. A zpět k těm českým firmám. I kdyby nebyla zajímavá možnost přesunout se do emirátů, ještě důležitější je, že se díky tomu v Abú Dhabí staví velké množství zemědělských projektů. S rostoucím počtem zemědělských podniků musí zákonitě stoupat i poptávka po zemědělských produktech, bez kterých se neobejdou. To by mělo přinést příležitosti i pro české exportéry. Pokud tedy podpora zemědělství místní vlády neopadne stejně rychle, jako vznikla, budou emiráty pro exportéry velmi zajímavé. 

Zpracoval: Lukáš Zamrzla
Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí
Mob.:+ 420 602 768 207, lukas_zamrzla@mzv.cz


Hodnocení => průměr 098
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář