Renata Šarjaková, 13. leden 2021
Libanon koncem roku 2020 podepsal dohodu o spolupráci s agenturou WFP (Světový potravinový program)

Libanonský ministr zemědělství Abbas Mortada vvtéto souvislosti uvedl, že pouze zemědělské odvětví je schopno zaručit libanonskou potravinovou bezpečnost a zároveň zajistit přístup k potravinám za rozumné ceny v době panující hospodářské krize a nebývale vysoké inflace.

Dohoda s WFP se neomezuje pouze na poskytování finanční a potravinové podpory, ale zahrnuje také rozvoj infrastruktury v tomto odvětví, uvedl ministr a zdůraznil úlohu družstev při šíření informací a distribuci podpory zemědělcům. Abdallah Al-Wardat, ředitel odboru na libanonském MZE a zástupce WFP v Libanonu uvedl, že program nabízí finanční a potravinovou podporu více než 1 milionu syrských uprchlíků a nejzranitelnějším lidem v Libanonu.


Jedním z cílů programu je rozvoj venkova ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství Libanonu. V důsledku hospodářské krize v Libanonu se místní představitelé snaží o maximálně možné nastartování vlastní zemědělské produkce a s tím spojené zemědělské výroby.


Ambasáda ČR v Bejrútu byla několikrát oslovena místními farmáři s dotazy na možnosti dovozů české zemědělské techniky a konzervárenských technologií. Ministerstvo zemědělství Libanonu pokračuje v distribuci státem dotovaných krmiv pro farmáře z oblasti Bekaa. Dle informací Centrální banky Libanonu jsou finanční prostředky k dispozici na max. další 4 měsíce, tj. do dubna r. 2021. Zatím nikdo nezná odpověď na budoucí možnosti státní podpory a financování. Lze konstatovat, že Libanonu chybí jednoznačná strategie.

Kontakt: Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzv.cz


Hodnocení => průměr 106
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář