- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
SRBSKO – pád cen masa v Srbsku
Jak uvedl portál e-Kapija v Srbsku během posledního měsíce spadly ceny masa, a to jak vepřového tak i hovězího pod výrobní náklady. Problém činí také dovoz mraženého vepřového masa z Evropské unie, kde jej obchodníci nakupují za 130 - 135 dinárů za kilogram a výrobní náklady na kilogram živé váhy v Srbsku činí 160 dinárů. Producenti prasat tak mají na každém praseti ve výkrmu ztrátu v průměru 2 000 - 3000 dinárů. Jedná se o nejhorší situaci za posledních deset let. Podle údajů portálu se měsíčné do Srbska dováží levné maso na další zpracování v hodnotě 3 - 5 miliónů EUR, protože Čína přestala odebírat maso z Německa kvůli africkému moru prasat a tím se destabilizoval celý evropský trh. Podobná situace je i u hovězího masa a momentálně je na trhu v Srbsku přebytek 8 000 - 9 000 kusů hovězího dobytka, který není kam prodat. Problémem je také to, že roční spotřeba hovězího je v Srbsku jen 4,5 kg na obyvatele. Důsledkem této slabé poptávky bude omezení chovu a slabší nabídka v následujících letech, což by mohlo mít negativní dopady na české obchodníky se skotem a genetickým materiálem.
SRBSKO – propad poptávky po rybách a rybích produktech
V Srbsku se během tohoto roku z důvodu koronavirové krize propadla poptávka po rybách o 50 % v porovnání s předcházejícím rokem, uvedl portál e-Kapija. Koncem roku v Srbsku zpravidla bývá hlavní sezóna prodeje, protože je čas mnohých pravoslavných svátků. Jedná se o období, které trvá až do 7. ledna tedy do srbských pravoslavných Vánoc. Pandemie však razantně snížila spotřebu rybího masa a v důsledku toho se velkoobchodní cena propadla už na 200 dinárů, což je o 100 dinárů níže než před měsícem. Tato cena už je pod cenou výrobních nákladů a způsobí, že v rybnících zůstanou tisíce tun kaprů a bude tak problém se zachováním produkce. Srbsko je dovozcem ryb (jak mořských tak sladkovodních). V roce 2019 dovezlo podle portálu e-Kapija 35 707 tun ryby a rybích výrobků za 93,4 mil. EUR a samo vyvezlo 2 659 tun ryb a rybích výrobků v hodnotě 18,2 mil. EUR. Srbsko v roce vyprodukovalo 4 728 tun kaprů 2 079 tun pstruhů. Nejvíce ryb a rybích výrobků se do Srbska dováží z Norska, Španělska a Thajska. Srbsko naopak nejvíce vyváží ryby a rybí výrobky do Itálie, Bosny a Hercegoviny a Německa. Ryby do Srbska vyváží tradičně i Česká republika (jedná se téměř výhradně o kapra). V loňském roce dosáhl vývoz hodnoty 17 mil. Kč, za prvních deset měsíců roku 2020 však meziročně poklesl o 56 %. V Srbsku se chovem ryb zabývá 109 společností a 31 samostatně hospodařících osob.
SRBSKO – možnost návštěvy Mezinárodního zemědělského veletrhu, který se bude konat virtuálně v termínu 14.12 – 18. 12. 2020
Vedení Novosadských veletrhů (Novosadski sajam) se rozhodlo poprvé ve své historii organizovat virtuální zemědělský veletrh, který se bude konat v termínu 14. 12. 2020 – 18. 12. 2020 na webové stránce https://www.expoonline.rs/.
Pro návštěvníky je vstup zdarma. Jedinou podmínkou je registrace, kdy registrovaní účastníci obdrží po zaregistrování validaci e-mailem a proto je dobré se registrovat s předstihem.
Doposud se přihlásilo 130 domácích i zahraničních vystavovatelů. Přístup na veletrh je zdarma a jedinou podmínkou je registrace. Komunikace mezi vystavovateli a návštěvníky bude probíhat video nebo audio voláním nebo e-mailem. Kromě toho odborní návštěvníci budou mít možnost iniciovat virtuální schůzku s každým vystavovatelem v dopředu sjednaném termínu. Měla by být provedena také virtuální Národní výstava dobytka, kde by se mělo představit více než 150 kusů různých zvířat. V rámci veletrhu budou rovněž probíhat různé odborné semináře a konference. Země partner první virtuálního Zemědělského veletrhu v Novém Sadu je Česká Republika.
Vladimír Váňa, Zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bělehradě, vladimir_vana@mzv.cz