- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Dohoda o Regionálním komplexním ekonomickém partnerství (RCEP) z pohledu přístupu na trh Japonska
K dohodě se připojilo celkem 14 zemí, deset ze sdružení ASEANu a dále Japonsko, Austrálie, Čína, Jižní Korea a Nový Zéland a vytvořily tak ekonomický blok představující přibližně 30 % světového HDP a 28 % globálního zahraničního obchodu.
Japonsko již před podpisem RCEP mělo uzavřené dohody o volném obchodu se všemi zeměmi RCEP kromě Číny a Jižní Koreje. Celkově tak nyní 46 % japonského obchodu probíhá se zeměmi sdruženými v RCEP.
Japonsko zruší cla na 56 % zemědělských produktů dovážených z Číny, 49 % produktů z Jižní Koreje a 61 % zemědělských položek z ASEANu, Austrálie a Nového Zélandu. Co se týče japonského rýžového vína - saké, Čína postupně zruší clo ve výši 40 % v průběhu 21 let, zatímco Jižní Korea zruší své 15 % clo v 15. roce od vstupu dohody v platnost. Čína také zruší své 10% clo na japonské mušle. Japonsko bude nadále chránit své farmáře před potenciálním přílivem levného dovozu a ponechá tak cla na svých pět citlivých kategorií zemědělských produktů: rýži, pšenici, hovězí a vepřové maso, mléčné výrobky a cukr.
Dopad RCEP na ČR bude podobný jako na další členské země EU. V rámci asijského kontinentu lze očekávat větší míra regionalizace a stále důležitější tak může být trvalá přítomnost evropských firem v regionu.
V Toyamě byl slavnostně představen samořídící traktor
Traktor nové generace byl vyvinut konsorciem vedeným Národní organizací pro výzkum zemědělství (National Agricultural Research Organization) a na konci října byl představen odborné veřejnosti za přítomnosti ministra zemědělství Kotara Nogamiho. Robotické traktory mohou pracovat samostatně bez řidiče na poli, stále však ho potřebují k jízdě po silnici. Japonská vláda podporuje vývoj plně dálkově ovládaného systému řízení, který může také přejíždět z jednoho pole na druhé, s cílem dokončit jej do roku 2020. Tento systém využívá dron k měření rozlohy obhospodařované zemědělské půdy a vytváření údajů o poloze a charakteru terénu. Traktor byl ovládán na dálku z kanceláře zemědělské společnosti vzdálené 400 metrů od místa zkoušky. Na traktoru jsou nainstalovány kamery a senzory pro detekci lidských a jiných překážek pro automatické zastavení. Konsorcium plánuje pokračovat v provozním testování v roce 2021 a dokončit vývoj pro praktické použití do roku 2022.
Zpracovala: Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu, irena_leopoldova@mzv.cz