Renata Šarjaková, 23. listopad 2020
EU uvalila dodatečná cla na americké zboží v hodnotě 4 mld. USD

Na základě povolení od Světové obchodní organizace přistoupila na počátku tohoto týdne EU k uvalení dodatečných cel na vybrané americké zboží v důsledku vyhraného sporu ohledně nedovolených podpor pro Boeing. V celkové hodnotě se dodatečná cla mohou dostat až na hodnotu 4 mld. USD ročně.

Ve výši 15 % jde o dodatečná cla na civilní letadla a související položky (cca 44 % z hodnoty dovozu v rámci cílených opatření). Ve výši 25 % pak jde o dodatečná cla na průmyslové zboží (cca 29 % z celkové hodnoty) a potravinářské položky (cca 27 % z celkové hodnoty). EU v souvislosti s oznámením opatření zopakovala svoji připravenost k jednáním a de-eskalaci napětí, pokud USA v obdobném sporu (týkajícího se společnosti Airbus) odvolá dodatečná cla na evropské zboží v hodnotě 7,5 mld. USD, která byla uvalena v říjnu loňského roku.

Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR) ihned vydal vyjádření, kterým zavedená evropská opatření odsoudil a označil za bezdůvodná, neboť sporné podpory pro Boeing jsou již údajně dávno vyřešeny. Vyjádření bylo relativně důrazné, ale prozatím se zdá, že USA neplánují zavést další s tímto krokem spojená odvetná opatření.

Pokud jde o zemědělské položky, postihnou zpracovatele a spotřebitele v ČR nejspíše pouze dodatečná cla u tabáku. Další produkty dovážené z USA do ČR a dále zde zpracovávané nejsou předmětem dodatečných cel. Obecně ČR podporuje dialog a deeskalaci obchodních sporů namísto oboustranného uvalování dodatečných cel, které může mít za následek omezení vzájemného obchodu i v agrární oblasti a výhodu pro ostatní země.

Ze zemědělských lobbistických kruhů USA přijali negativně evropská opatření hlavně zástupci producentů mléčných produktů a alkoholických nápojů, kteří budou zasaženi nejvíce. Apelovali na americkou administrativu, aby urychleně jednala k vyřešení tohoto problému.
Koronavirus v USA – aktuální situace

Již 10 dní překračují denní přírůstky počtu nakažených hranici 100 tis. za den. V posledních dnech je atakována dokonce hranice 150 tis. Celkový počet nakažených překonal hranici 10 milionů a počet úmrtí s Covid se blíží 250 tisícům.

Na rozdíl od řady evropských vlád jednotlivé americké státy zatím nepřistupují k plošnému lockdownu. Zpřísňují se pravidla pro nošení pokrývek dýchacích cest, snižují se kapacity pro návštěvy restaurací a barů, počty osob pro shromáždění a zavádí se dřívější doba pro zavření provozoven. Posilují se kapacity nemocnic a testovacích míst. Nejvyšší počet přírůstků nadále evidují Illinois, Texas, Wisconsin, Michigan, Kalifornie, Kansas, Ohio a Florida.

Opatření na vnější hranici jsou stále beze změny, ze zemí Schengenu není (až na pár mimořádných výjimek) možné do USA cestovat.
Oznámená výhra J. Bidena v prezidentských volbách znamenala žně pro prodejce šumivých vín

K oslavě v sobotu oznámeného vítězství dvojice Biden – Harris se ve Washingtonu D. C. prodalo více lahví šumivého vína, než za poslední dva ročníky oslav příchodu Nového roku dohromady. Na řadě míst došly zásoby, takže uplatnění našly i hard seltzers (ochucené sodovky s alkoholem) či další sycené alkoholické nápoje.

Zpracoval: P. Ježek, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C., petr_jezek@mzv.cz


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 114
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář