- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Plán fungování na hranicích Velké Británie od 1.1.2021
Vláda Velké Británie představila plán fungování hranic mezi EU a UK na britské straně, který bude spuštěn od 1. ledna 2021, kdy skončí přechodné období mezi oběma stranami. To bude v praxi znamenat kromě celního řízení, placení dovozního cla apod. také zavedení specifických požadavků a kontrol určitého zboží vyváženého z EU do UK.
Materiál The Border with the EU – Importing and Exporting goods byl zásadně aktualizován v říjnu 2020. Aktuální podobu materiálu je možné nalézt na webových stránkách www.gov.uk. Upozorňujeme, že materiál není finální a může se měnit. Veškeré v něm obsažené údaje je proto nutné považovat za indikativní.
V materiálu jsou popsány základní požadavky a změny při dovozu a vývozu zboží z a do EU. V přílohách jsou rovněž zmíněny požadavky na různé druhy přepravy zboží apod.
Zboží bude pro účely dovozu z EU do UK rozděleno na:
- tzv. nekontrolované zboží (např. textil, elektronika)
- kontrolované zboží (např. alkohol, tabák a biopaliva) a
- specifické zboží (např. zemědělské a potravinářské komodity, které podléhají SPS kontrolám, léčiva atd.).
- U nekontrolovaného zboží bude mimo jiné možné odložit podání celního prohlášení až o šest měsíců. Pro možnost využití této varianty bude však nezbytné, aby vývozci a dovozci splnili k tomu stanovené podmínky.
- U kontrolovaného zboží dle přílohy C materiálu se uplatní požadavky od 1. ledna 2021.
- U specifického zboží je plánováno zavedení tří fází, a to v termínech od 1. ledna, 1. dubna a 1. července 2021, ve kterých budou pro stanovené produkty postupně zaváděny specifické požadavky.
V přiložené tabulce uvádíme indikativní výčet komodit se vztahem k zemědělství a potravinářství a specifických požadavků UK při jejich dovozu z EU do UK v jednotlivých fázích.
Vzhledem k rozsáhlosti, složitosti a aktuální nedostatečné připravenosti systému ze strany UK je potřeba konkrétní požadavky nebo opatření ke každé komoditě ověřit dle KN kódu a vlastností výrobku v aktuální podobě materiálu na odkazu výše.
Vzhledem k chystaným zásadním změnám, ke kterým dojde od 1. ledna 2021, je potřeba, aby obchodní subjekty sledovaly aktuální situaci a konzultovaly ji, pokud možno, se svými britskými partnery. Je třeba počítat s tím, že se změny budou týkat celé řady oblastí včetně přepravy zboží, DPH, pohybu osob atd.
S využitím materiálu The Border with the EU dne 29. 10. 2020 zpracoval Ing. Roman Blinka, odbor zahraničně obchodní spolupráce, Ministerstvo zemědělství. Kontakt pro dotazy: 221 812 758, roman.blinka@mze.cz;
Přílohy:
Specifické požadavky při dovozu vybraného agrárního zboží z EU do UK (PDF, 241 KB)