Renata Šarjaková, 17. srpen 2020
Rusko se dostalo do top desítky největších exportérů cukru na světě. Čína se stala hlavním trhem pro ruské maso a další agrární zboží z Ruska.

Rusko se dostalo do top desítky největších exportérů cukru na světě 

Nadbytečná úroda cukrové řepy způsobila v Rusku pád cen cukru a zvýšení jeho atraktivnosti na zahraničních trzích. Ruský cukr je jedním z nejlevnějších na světě, a proto poptávka po něm roste. Úroda cukrové řepy v roce 2019 vyrostla o 29% na hodnotu 54,3 mil. tun a celkově z ní Rusko vyrobilo 7,7 mil. tun cukru.

Předpokládá se, že v aktuální sezóně se Rusko stane sedmým největším exportérem cukru na světě. Již za první pololetí letošního roku vyvezlo 1,3 mil. tun. V sezóně, která trvá od října 2019 do září 2020, by Rusko mělo exportovat asi 1,8 mil. tun cukru celkem. Rusko tak může aktuálně nabídnout více cukru než Kuba (1 mil. tun) nebo Evropská unie (1,1, mil. tun). Exportní výsledky Ruska se oproti minulé sezóně, kdy bylo exportováno 277 tis. tun cukru, zvyšují čtyřnásobně. V peněžním vyjádření se jedná o nárůst ze 79 mil. USD na 305 mil. USD.

Největšími odběrateli ruského cukru jsou sousední země bývalého Sovětského svazu. Na prvním místě je Uzbekistán, dále pak Ázerbájdžán, Tádžikistán a Turkmenistán. Mezi nové trhy se letos zařadila Albánie, Chorvatsko nebo Srbsko.

Čína se stala hlavním trhem pro ruské maso a další agrární zboží z Ruska

Celkový agrární export Ruska do Číny dosáhl v prvním pololetí letošního roku hodnoty 1,9 mld. USD a exportovány byly především ryby, slunečnicový olej a drůbeží maso. Právě export drůbežího masa do Číny zaznamenal skokový nárůst. Za prvních šest měsíců vyrostl 11x oproti stejnému období loňského roku (ze 7 tis. tun na 79,9 tis. tun). Čína se tak stala hlavním odběratelem ruského masa a předběhla doposud první Ukrajinu.

Celkový ruský export masa se za první pololetí 2,2x zvýšil na hodnotu 336 mil. USD, oproti 149 mil. USD v loňském roce. Z toho 193 mil. připadá na drůbeží maso, 85 mil. na vepřové a 16 mil. na hovězí (v hodnotě USD). Celkem 54% z exportovaného ruského masa šlo do Číny a Hongkongu, na druhém místě zůstala Ukrajina s podílem 16%.

Skokový nárůst exportu masa do Číny je výsledkem několikaletých jednání. V roce 2018 Rusko a Čína podepsaly protokol o možnosti dodávek drůbežího masa. V roce 2018 bylo čínskými veterináři schváleno 23 ruských podniků pro export a v roce 2019 přibyly další na aktuální počet 40. Rusko exportuje nejen maso, ale také např. v Číně oblíbené pařáty. Všechno zboží musí splňovat přísné technologické požadavky čínských partnerů. Rusko počítá s tím, že by v letošním roce mohlo dodat na ruský trh 150-200 tis. tun drůbežího masa. Soběstačnost je naplněna a domácí poptávka po drůbežím mase je nasycena, proto Rusko neočekává výrazný růst domácí spotřeby a export je pro něj klíčový pro rozvoj celého odvětví.

V letošním roce také začaly první dodávky mraženého hovězího masa do Číny, i když je jejich objem zatím zanedbatelný (asi 200 tun). Zásadním bodem pro Rusko zůstává vyjednání povolení pro export vepřového, které probíhá už několik let.

Pro další informace ohledně agrární spolupráce kontaktujte zemědělskou diplomatku N. Hruškovou (+420 702 169 426, nikola.hruskova@mze.cz).


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 120
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář