Renata Šarjaková, 27. květen 2020
Čína začne uvolňovat režim na hranicích pravděpodobně začátkem června po skončení “dvou zasedání”
 K 20. květnu nahlásila Čína pouze dva nové případy onemocnění COVID-19, z čehož byl jeden případ importován ze zahraničí a u druhého došlo k přenosu na domácí půdě. Očekává se, že Čína začne uvolňovat režim na hranicích začátkem června po skončení “dvou zasedání”.

Pod názvem “dvě zasedání” je známo souběžné zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců a Čínského lidového politického poradního shromáždění. Původně se s jejich konáním počítalo už v březnu letošního roku, ale s přihlédnutím k epidemii koronaviru bylo rozhodnuto o jejich odložení. Zasedání bylo oficiálně zahájeno 21. května a bude trvat týden. Program bude z bezpečnostních důvodů zkrácený a některé segmenty budou realizovány pomocí video přenosů. Experti se domnívají, že by Čína mohla po skončení “dvou zasedání” nebo začátkem června začít postupně uvolňovat podmínky pro přeshraniční pohyb osob. V první řadě bude nejspíš umožněno cestovat přes hranice Číny z obchodních důvodů, aby se mohl začít obnovovat zahraniční obchod a domácí produkce. V nejbližší době se však nedá očekávat, že by se cestování povolilo běžným turistům, neboť obavy z vypuknutí druhé vlny epidemie v Číně stále přetrvávají.

V pondělí se Čína uchýlila ke kroku, který již předem avizovala, a zavedla 80% protidumpingové clo na dovoz australského ječmene. Toto opatření společně se zákazem dovozu hovězího masa od čtyř australských zpracovatelských závodů vzbuzuje podezření, že se jedná o odvetu za australskou podporu nezávislého prošetření původu nového koronaviru. U čtyř australských masných závodů na černé listině posiluje toto podezření i skutečnost, že prohřešků, kterých se měly při dovozu do Číny dopustit, se dopustily i některé firmy z Nového Zélandu, ty se však zákazu dovozu vyhnuly.

Údaje z Číny ukazují, že došlo k navýšení kapacit nákladní letecké přepravy. Ve srovnání s loňským průměrem se jedná o navýšení o 215 %. Celková přepravní kapacita v Číně prudce klesla v souvislosti s omezením počtu mezinárodních leteckých spojení.

Přes sto milionů amerických dolarů hodlá investovat společnost Nestlé do rozšíření svých výrobních kapacit v Číně. Hlavní částí investice má být výstavba nového závodu na výrobu rostlinných alternativ masa, zároveň se bude jednat o první závod Nestlé tohoto typu v Asii. Tyto produkty s růstem cen masa získávají v Číně na popularitě a od roku 2014 do roku 2018 se jejich trh zvětšil o 33.5 %. Firma zároveň hodlá rozšířit svou produkci pet foodu a sušenek.

Ondřej Plaček, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, ondrej.placek@mze.cz

22.5.2020


Hodnocení => průměr 141
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář