- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Od pátku 22.5. je cizincům povolen vstup do Srbska bez prokázání se negativním testem na nemoc Covid-19
Dle sdělení Ministerstva zdravotnictví Srbska bylo ke včerejšímu dni (21. 5. 2020) v Srbsku registrováno 10 919 případů onemocnění Covid-19 , hospitalizováno bylo 743 osob z toho 12 na respirátorech a 237 osob zemřelo v souvislosti s nákazou.
Vláda Republiky Srbsko rozhodla umožnit již od tohoto pátku (22. 5.) vstup do země bez prokázání se negativním testem na nemoc Covid-19. Volný vstup do země platí nejen pro srbské státní příslušníky, ale i pro cizince a přijíždějící nečeká ani dříve povinná 14 denní karanténa.
Po Bělehradu bylo otevřeno i druhé srbské civilní letiště v Niši, které využívají především nízkonákladové a charter společnosti. Vstup na letiště je povolen pouze v rouškách a z hygienických důvodů byl upraven i režim pohybu osob uvnitř terminálu.
Ministerstvo financí administruje vyplacení slíbených minimálních mezd pracovníkům a společnostem postiženým opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru. První pomoc ve výši minimální mzdy obdrželo 1 052 000 zaměstnanců 7. května. V průběhu prvního červnového týdne Ministerstvo financí uvolní finanční prostředky na druhou a v červenci pak na třetí platbu.
V Srbsku v těchto dnech probíhá i další, poněkud kontroverzní opatření, které by mělo zvýšit vnitřní spotřebu a nastartovat ekonomiku. Každý občan země starší 18 let má právo na jednorázovou "pomoc" ve výši 100 EUR. Podle informací Ministerstva financí o pomoc zažádalo 3,8 milionů lidí, což je přibližně polovina srbských státních příslušníků.
Speciální opatření nebo problémy v oblasti zahraničního obchodu nebo distribuce potravin nebyly zaznamenány. Srbská vláda již dříve prodloužila platnost opatření, které upravuje ceny základních potravin a zdravotních pomůcek a zmrazuje výši marží u tohoto zboží na stav před pandemií.
Bosna a Hercegovina: Dle WHO pandemii relativně zvládla
V BaH je potvrzeno 2 350 případů, uzdravených je 1 596 a úmrtí 140. Země obdržela podporu od mezinárodního společenství i od EU a i díky tomu se podařilo situaci relativně dobře zvládnout. Problémem zůstává vysoká míra korupce a riziko zneužití materiální i finanční pomoci.
Problémem pro ekonomiku i zemědělství zůstává odchod lidí do zahraničí, vysoká nezaměstnanost, zejména mladých a stagnující domácí spotřeba i export (zasažený snížením turismu v okolních zemích).
Zpracoval: P. Svoboda, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
E-mail: pavel_svoboda1@mzv.cz
22.5.2020