- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Epidemie COVID-19 by neměla mít výrazný dopad na zemědělský sektor v Číně
K 29. dubnu 2020 ohlásila Čína 22 nových případů onemocnění COVID-19 na svém území. Až na jeden případ se vždy jednalo o osoby přijíždějící ze zahraničí. V Číně tak stále přetrvávají opatření omezující vstup cizinců do země. Zemědělský sektor si však i přes problémy vyplývající z epidemie udržel v prvním čtvrtletí letošního roku svůj výkon.
Kvůli obavám z možného šíření viru se i nadále v Číně do značné míry omezují osobní kontakty. Prodejci agrárních produktů a potravin však mohou pro marketing a prodej svých produktů využívat online kanály, které byly v Číně silně rozvinuté již před epidemií. Svou pomoc nabízí i úřady nižších úrovní, které podporují místní farmáře a podnikatele v prodeji prostřednictvím livestreamingu. Například v 54 okresech čínské provincie Guangxi se pod patronátem místních úřadů konaly online trhy, které přilákaly 30 milionů diváků. Od konce roku 2018 do března letošního roku stoupl počet lidí nakupujících v Číně online o 16.4 % na 710 milionů, což představuje 78.6 % všech čínských uživatelů internetu. Trend online nakupování během epidemie ještě posílil a lze tedy očekávat, že i díky vládní podpoře bude objem prodejů přes online platformy nadále růst.
V Pekingu se již vrátilo do provozu 72 % největších řetězců v oblasti stravování. Město přijalo opatření, která si kladou za cíl snížit zátěž podnikům z tohoto těžce zasaženého odvětví. Jedná se například o slevu z nájmu ve výši až 70 %, kterou poskytlo restauracím a obchodům s potravinami. S tím, jak se lidé začínají opět stravovat venku, hodlá město zavést označení “bezpečných restaurací”, které musí splňovat určité standardy. Musí být v provozu déle než jeden rok, mít platnou licenci, zavést opatření pro prevenci a kontrolu nákaz a zaměstnancům musí být denně měřena tělesná teplota. Lze očekávat, že tato opatření budou přijatelná pro velké řetězce, ale mohou dále zkomplikovat život malým podnikatelům.
Provincie Xinjiang zaznamenala v prvním čtvrtletí zvýšený počet nákladních vlaků na trase Evropa-Čína. Celkem se jednalo o 1,482 vlaků, což představuje navýšení o 7.39 %, objem nákladu se však zvýšil o 45 %. Příčinou tohoto růstu je omezení letecké a lodní přepravy z důvodu stávající epidemie.
Ondřej Plaček, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, ondrej.placek@mze.cz
30.4.2020