Renata Šarjaková, 26. březen 2019
Bosenští ovocnáři si stěžují na dotované dovozy z EU a ruský zákaz

Export ovoce a zeleniny z Bosny a Hercegoviny (BaH) se v roce 2018 snížil o plných 16% a dosáhl výše 180 milionů konvertibilních marek /dále jen KM/- 1 BAM = 0,51129 EUR.

Naproti tomu dovoz dosáhl v minulém roce výše 347 milionů KM a poněkud děsivý statistický údaj zmírňuje jen skutečnost, že 147 miliónů KM z této částky připadlo na tropické ovoce.

Růst exportu sice v objemu zaznamenali pěstitelé malin, na zahraničních trzích uplatnili rekordních 23 458 tun, ale utržili za ně o 6% méně než v roce 2017.

Vývoz jablek klesl o plných 61%, jinými slovy o 12 miliónů KM. Vedle malin a jablek se nedařilo uplatnit ani další klíčové produkty bosenského ovocnářství a zelinářství. Export hrušek se snížil o 21% na necelých 19 miliónů KM, švestek o 58% a okurek o 44%.

Předseda sdružení ovocnářů Republiky srbské (RS) v BaH Dragoja Dojčinović uvedl pro místní deník Glas Srpske, že loňský rok byl pro ovocnáře velmi nepříznivý. Na kvalitu ovoce mělo vliv počasí a skoro půl roku platil z důvodu reexportu zákaz vývozu jablek do Ruské federace. Dojčinović si také postěžoval na dotovanou konkurenci ze zemí EU. Podle místních ovocnářů bylo dovezeno na 800 kamiónů jablek v ceně 10 až 30 feniků za kilogram. Tvrdí, že tato jablka pochází především z Polska a Itálie a místní výrobci nemohou těmto dovozům, díky rozdílné výši dotací v EU a Bosně a Hercegovině, cenově konkurovat.

Podle slov Branka Mastala, předsedy sdružení zelinářů RS byl rok 2018 nepříznivý i pro zelináře, kteří především pro škody způsobeném povětrnostními vlivy nebyli schopni pokrýt potřeby ani domácího trhu.


Hodnocení => průměr 104
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář