Renata Šarjaková, 27. březen 2018
Spotřeba mléka a mléčných produktů pomůže udržet trend zvyšování spotřeby potravin v Saúdské Arábii

Vysoký příjem na obyvatele v paritě kupní síly, rostoucí počet obyvatel orientujících se na zdravou výživu a zvyšující se zájem žen o konzumaci mléka je výčet jen několika faktorů, o kterých se předpokládá, že pomohou přispět k růstu spotřeby mléka a mléčných výrobků na úrovni 11,62% ročně během prognózovaného období 2018-2023.

Změna spotřebitelské preference směrem ke zdravějším potravinám zahrnuje mléko jako jednu ze složek každodenní spotřeby. Při hodnocení období za více než čtyři desetiletí v Saúdské Arábii se zásadně změnila struktura spotřeby od konzumace pouze mléka na stále se zvyšující podíl mléčných výrobků, jako jsou sýry, jogurty, nízko kalorické máslo, smetana a další. Mléko je dnes spotřebitelem považováno za potravinu s vysokou výživnou hodnotou. Podle analýzy z minulého roku, největší tamní mlékárna Almarai měla dominantní podíl na trhu s čerstvým mlékem v království ve výši 46%, následována firmou Al Safi Danone.

Podstatné přednosti z pohledu zdraví zvyšují poptávku po jogurtu. Jogurt (a specifický produkt laban) jsou součástí tradiční stravy nejen v Saúdské Arábii, ale rovněž i na celém Blízkém a Středním východě. Nejde však pouze o laban, v posledních letech se zvyšuje objem prodejů různých druhů přírodních sýrů.

Navzdory faktu, že má Saúdská horké a suché klima, přesto na farmách dojnic vytvořily firmy uspokojivé prostředí pro chov skotu, které umožní dosahovat vysokou dojivost, řadící království na jedno z předních míst z pohledu roční dojivosti na krávu ve světě.

Je však nutné dodat, že domácí produkce nestačí krýt poptávku obyvatel na mléčné výrobky, takže šance pro export rovněž českým mlékárnám a vývozcům jsou nasnadě.

zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR »


Hodnocení => průměr 086
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář