Renata Šarjaková, 2. březen 2018
Rusko zavedlo proti Bělorusku zákaz dovozu mléka, smetany a dalších mléčných výrobků

S platností od 26. února 2018 ruský dozorový orgán „Rosselchoznadzor“ (Federální služba pro veterinární a fytosanitární dozor) dočasně zakázal dovoz mléka a smetany pro další zpracování (pasterizovaného, sušeného), mléčné syrovátky a syrovátkového koncentrátu z Běloruska do Ruska.

Otázka byla ten samý den řešena na úrovni veterinárních orgánů Ruska a Běloruska, kde došlo ke vzájemné dohodě na tom, že platnost zákazu bude posunuta o týden, tj. od 6. března 2018.

Zákaz se netýká mléka ani mléčných výrobků v obalech určeného přímo pro spotřebitele, pouze suroviny pro další zpracování. Důvodem zákazu jsou mj. opakované dodávky, které obsahují zakázané látky a nesplňují tak ruské požadavky na bezpečnost potravin.

Rusko je soběstačné v produkci mléka pouze ze 75 %. Od zavedení sankcí v roce 2014 je Bělorusko největším dodavatelem mléka a mléčných výrobků do Ruska. Podíl Běloruska na celkovém ruském importu mléka a smetany je asi 92 %, u sušeného mléka 82 %, u kysaných mléčných výrobků je to asi 94 % a u tvarohu 99 %.

Spor mezi Ruskem a Běloruskem ohledně kvality a bezpečnosti dodávek potravin se vedou již řadu let. Nejvíce nedostatků ruský dozorový orgán pravidelně objevuje právě u mléčných nebo masných výrobků. Doposud se však ruská opatření a zákazy dovozu týkaly pouze vybraných běloruských firem a nebyly zavedeny plošně. Problém není pouze v kvalitě, nýbrž i v podezření Ruska, že část dovážených výrobků pochází z EU a dalších zemí, na které se vztahují sankce. Podle vyjádření ruského ministra zemědělství A. Tkačeva vydělává Bělorusko na přeprodeji sankcionovaného zboží více než 3 mld. USD. Po zavedení ruských sankcí na země EU se podíl exportu běloruských potravin zvýšil z 1 na 15 %.

Jako hlavní aktuální motiv zavedení zákazu je nejčastěji uváděno snižování cen mléka, které je možné v Rusku pozorovat v posledních týdnech. Velká část ruských zpracovatelů využívá jako surovinu sušené mléko, kterého mají dostatečné zásoby, a poptávka po čerstvém mléku se snižuje. V souvislosti s tím klesá jeho cena. Dočasné zastavení běloruských dodávek tak může být prostředkem pro regulaci situace na ruském trhu.


zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR »


Hodnocení => průměr 066
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář