- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Ochrana biologické rozmanitosti se musí promítnout i do zemědělství, lesnictví, rybolovu nebo cestovního ruchu, to je předpoklad pro udržitelný rozvoj lidstva - shodli se ministři z celého světa
2. – 3. prosince 2016 se v mexickém Cancúnu proběhlo jednání ministrů z různých rezortů z celého světa
k posílení problematiky ochrany biologické rozmanitosti ve všech souvisejících sektorech, nyní konkrétně v zemědělství, lesnictví, rybolovu a cestovním ruchu. Českou republiku reprezentovali náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž společně s náměstkem ministra zemědělství Patrikem Mlynářem.a závěr dvoudenního jednání byla přijata ministerská deklarace s výzvou k vytvoření rezortních a meziresortních plánů i politik ve výše zmíněných oblastech se zaměřením na zachování a obnovu biodiverzity.
Tzv. Cancúnská deklarace [1] stanovuje jasný směr pro další aktivity v oblasti zohlednění problematiky ochrany biodiverzity napříč všemi relevantními sektory, které by měly být jak na globální, tak na místní úrovni v nejbližší době realizovány.
Na téma celosvětového udržení biologické rozmanitosti v těchto dnech v mexickém Cancúnu naváže 13. zasedání smluvních stran Úmluvy o biologické rozmanitosti (CBD), které představuje nejvýznamnější mezinárodní jednání zaměřené na globální ochranu přírody a přírodních zdrojů.
Na zasedání se bude projednávat zejména zatím nedostatečný stav plnění cílů Strategického plánu pro biodiverzitu do roku 2020, posílení ochrany mořské biodiverzity nebo budoucí analýza rizik a možná regulace tzv. syntetické biologie [2], která vyvíjí organismy podobné živým modifikovaným organismům (living modified organism - LMO). Zasedání se bude zabývat dosavadním výzkumem a dalšími kroky ve vyhodnocení rizik, které určité skupiny takových organismů představují.
Česká republika společně s ostatními členskými státy EU dlouhodobě usiluje o posílení aktivit směřujících k ochraně světové biodiverzity, včetně nezbytné ochrany ekosystémů a služeb, které zajišťují lidské společnosti předpoklad pro její udržitelný rozvoj.
Poznámky:
[1] Text Cancúnské deklarace zde.
[2] Syntetická biologie je oborem výzkumu, který spojuje genetiku, chemii a inženýrství s cílem zkonstruovat zcela nové organismy a vytvořit nové formy života, které se nenacházejí v přírodě, ale mohly by mít pro lidskou společnost značný přínos.
Kontakt pro více informací:
Tiskové oddělení MŽP