„Od členských států zazněla kritika, že dosud přijatá opatření ke zmírnění ruských sankcí nepřinesla požadované výsledky. Například v sektoru mléka nadále pokračuje pokles výkupních cen. Opatření sice přispěla k určité stabilizaci na unijním trhu, ale zatím neměla očekávaný efekt. Ministři se shodli, že při uvolnění ruských sankcí musí EU postupovat jednotně, aby dvoustranná jednání členských států s Ruskem nezpůsobovala další nestabilitu trhů se zemědělskými produkty,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Česká republika zaznamenala negativní signály na trhu s mlékem a vepřovým masem. Jsou to zejména propad cen, snížená poptávka a hromadění zásob obou komodit. V sektoru ovoce a zeleniny se dopady sankcí ve všech členských státech EU projevují přebytkem produkce, která je sice uskladněna, ale obchodníci hledají cesty, jak toto zboží prodat.
Stávající lotyšské předsednictví v Radě EU představilo ministrům své priority pro nadcházející půlrok. K hlavním tématům patří zjednodušení Společné zemědělské politiky, ekologické zemědělství, tzv. školní schémata pro ovoce, zeleninu a mléčné výrobky. Pozornost bude také věnována otázce bezpečnosti potravin, zdraví zvířat a rostlin.
Ministr Marian Jurečka v rámci bilaterálního jednání s eurokomisařem Philem Hoganem zdůraznil především potřebu rychlého schválení nového Programu rozvoje venkova ČR a uvítal jeho prioritu věnovat se zjednodušení pravidel Společné zemědělské politiky.
S komisařem Vytenisem Andriukaitisem hovořil ministr Jurečka zejména o aktuální otázce ruských sankcí, kvalitě a bezpečnosti potravin při dovozu ze třetích zemí a systému kontrol. Marian Jurečka zdůraznil význam tradičních značek a vysokou úroveň kvality a bezpečnosti potravin.
Na závěr jednání ministr Marian Jurečka oba komisaře pozval k návštěvě České republiky.
Radek Melichar
vedoucí tiskového oddělení MZe