Renata Šarjaková, 11. květen 2006
Pěstování konopí v Kanadě
Od roku 1998, kdy byla produkce konopí v Kanadě legalizována, prodělalo toto odvětví některé výkyvy. Nyní, jak zpracování konopí a obchodování s ním intenzivněji vzrůstá, ukazuje se, že konopí se dobře zavedlo a poskytuje dobrou možnost pro farmáře zajímající se o možnosti pěstování nových plodin.

     Od roku 1998, kdy byla produkce konopí v Kanadě legalizována, prodělalo toto odvětví  některé výkyvy. Nyní, jak zpracování konopí a obchodování s ním intenzivněji vzrůstá, ukazuje se, že konopí se dobře zavedlo a poskytuje dobrou možnost pro farmáře zajímající se o  možnosti pěstování nových plodin.

     Za posledních pět let byla zaznamenána zvyšující se poptávka spotřebitelů po produktech z konopného semene. V obchodech a obchodních domech se stále rozšiřuje sortiment konopných potravinových produktů a přípravků péče o tělo. To vede k zvětšování výměry  osevních ploch a zpracovatelských kapacit.

     Zpočátku rostla kanadská produkce konopí velmi rychle částečně kvůli jedné společnosti, která v roce 1999 uzavřela kontrakty s mnoha farmáři o pěstování konopí. Poté, co tato společnost přešla do nucené správy, mnoho farmářů bylo ponecháno bez možnosti, komu prodávat svůj produkt. Proto rozloha osevních ploch konopí v roce 2000 prudce poklesly. Od té doby se situace postupně zlepšovala s tím, jak se v prériích začaly objevovat a růst zpracovatelské závody.

     Kanadská organizace Canadian Hemp Trade Aliance (CHTA) je nezisková organizace, která sdružuje  zpracovatele konopí, obchodníky, farmáře a informační specialisty.

     Organizace Health Canada uděluje licence pro produkci konopí a všechny jiné aspekty odvětví na základě přísných regulací kvůli těsné příbuznosti konopí a marihuany. Patří do stejného rostlinného druhu, ale konopí má jen velmi malá množství delta-9 tetrahydrocannabinolu (THC), psychoaktivní látky v marihuaně.

     Většina kanadské produkce konopí je realizována v provinciích Manitoba, Saskatchewan a Alberta. Například v roce 2004 bylo 93 % veškeré rozlohy licencované pro pěstování konopí na prériích.

     Konopí může být využíváno pro semena i vlákna, ale dosud je jeho produkce a zpracování v západní Kanadě je zaměřeno na semeno. Avšak nedostatečné dodávky zvláště certifikovaného organického osiva v současnosti zpomalily růst odvětví zpracování semene.

     Údaje organizace Health Canada pro rok 2005 ukazují, že plocha licencovaná pro pěstování konopí se od roku 2004 do roku 2005 více než zdvojnásobila. Toto zvýšení by mohlo otevřít dveře pro další kapacity zpracování semene, vývoj nových produktů a rozsáhlejší trh.

 

Tab. 1: Plocha licencovaná pro pěstování průmyslového konopí v prérijních provinciích (ha)

 

Rok

Alberta

Saskatchewan

Manitoba

Kanada

1998

94

650

1497

5927

1999

1862

7640

21,950

35,075

2000

25

5

77

161

2001

279

968

1165

3250

2002

304

1110

1474

3780

2003

379

1661

3625

6750

2004

1577

2480

4089

8721

 

Rostoucí poptávka po výrobcích z konopného semene

     Odvětví zpracování konopného semene v západní Kanadě je tvořeno jak velkými tak malými podniky. Jeden z největších je Hemp Oil Canada založený v Ste.Agathe v Manitobě cca 25 mil jižně od Winnipegu.

     Činnost podniku Oil Canada byla zahájena v roce 1998. Po několika slabých počátečních letech se situace této společnosti postupně zlepšovala. Na podzim roku 2005 zahájila milionovou expanzi milionem dolarů a relokaci svých zařízení.

     Tato společnost spolu s většinou odvětví konopí vyvíjí trh, který má rostoucí a nenasytitelnou poptávku. Většina existujících společností, zvláště těch, které existují tři nebo více let, se právě teď dočkala dvouciferného růstu.

     Dnes společnost Hemp Oil Canada vyrábí široký sortiment velkoobchodních a maloobchodních produktů z konopí, jako například olej, vyluštěná semena, proteinovou moučku, mouku, šampony, krémy a balzámy na rty. Musela vyvinout nové produkty využívající nové procesy a ty pak prodávat na nových trzích. Neměla vzor, který by následovala; musela začít od základní startovní čáry. Hlavní oblastí růstu pro tuto společnost jsou certifikované organické produkty.

     Společnost věří, že tržní potenciál pro produkty z konopného semene je vynikající, zvláště proto, že uvědomělí spotřebitelé se více o konopí dozvídají. Podle webové stránky společnosti Agriculture and Agri-Food Canada, jsou nutriční charakteristiky konopného semene tyto: má snadno stravitelný kompletní protein, více esenciálních mastných kyselin než jakýkoliv další zdroj a množství vitamínů a minerálů. Produkty z konopí jsou již obsaženy v salátových dresincích, pomazánkách, zmrzlinách, nutričních tyčinkách, cereáliích, koření, pivu, kávě a výrobcích pro péči o tělo. Možnosti jsou opravdu velké.

     Spojené státy jsou pro konopí klíčovým trhem. Kanada má proto jedinečnou možnost - největší světový trh s konopím přímo v sousedství. Spojené státy mohou kupovat všechny její   výrobky z konopí, ale nemohou ho pěstovat, říká Shaun Crew - prezident CHTA a také viceprezident organizace Hemp Industries Association ve Spojených státech. Vysvětluje, že americká organizace Drug Enforcement Agency nerozlišuje mezi konopím a marihuanou, proto konopí není ve Spojených státech pěstováno. Ale americký soudní dvůr rozhodl v únoru 2004, že konopné semeno, olej a vlákno jsou vyjmuty z amerického zákona Controlled Substance Act, proto Kanada může tyto produkty do Spojených států exportovat.

     Jestli Spojené státy zlegalizují produkci konopí, západní Kanada by mohla přesto mít  konkurenční náskok, zejména proto, že Kanada už je jako producent kvalitních výrobků z konopí známa a dobře zavedena. Má vynikající pěstební podmínky a světovou třídu farmářských pěstitelů, kteří mohou pěstovat semeno a velká pozornost je zde věnována vývoji výrobků, vývoji zpracovatelských procesů, kvalitě atd.

 

Překážka při zpracování vlákna

     Konopné vlákno má mnoho vynikajících vlastností, jako pevnost, trvanlivost a schopnost absorpce, které jej činí velmi žádaným pro využití ve výrobě textilií, papíru, steliva pro zvířata, izolačních materiálů a částí vozů. Ale zpracování vlákna čelí některým značným  překážkám.

     Konopný stonek má dva druhy vlákna: dlouhé vnější vlákno zvané lýkové a středové vnitřní vlákno, které je více podobné dřevnímu.  Pro většinu moderních aplikací je třeba  tato dvě vlákna oddělit. Provést to levně a efektivně je skutečný problém. Není k dispozici  mnoho techniků a vědců, kteří jsou skutečně využíváni k zpracování konopného vlákna nebo jiných zemědělských vláken a mnoho potřebné mechanizace je v Evropě, takže ta musí být adaptována  a vyzkoušena v kanadských podmínkách. Další překážkou jsou počáteční náklady.

     Na prériích zatím neexistují a nejsou v provozu žádná zařízení na zpracování konopného vlákna. Tři společnosti v současnosti plánují tato zařízení, dvě v Manitobě a jedno v Saskatchewan. Organizace Parkland Industrial Hemp Growers (PIHG) Co-operative je hnací silou pro výstavbu zařízení plánovaného v Dauphin v oblasti Parkland v Manitobě.

     Prezident PIHG Co-operative vidí dlouhodobý potenciál pro výrobky z konopného vlákna jako obrovský. Lidé si neuvědomují, jak důležité je konopné vlákno pro kanadskou  ekonomiku, zvlášť proto, že dřevní vlákno se v celém světě stává nedostatkovou komoditou.

     PIHG Co-operative doufá, že konopí by se mohlo stát tržní a velmi ziskovou plodinou pro  oblast Parkland Area, oblast, která není vhodná pro pěstování vysoce ziskových plodin, jako například fazole, kukuřice a sója. Proto PIHG Co-operative na sebe vzala dlouhodobý a  obtížný úkol zvyšování kapitálu a vstup do spojení s technologickými experty, aby společně vyvinuli zpracovatelské zařízení. Cílem skupiny je opatřit 11 milionů dolarů. Dosud získala 6 milionů dolarů od vlád a soukromých partnerů. Očekává se, že celkové náklady budou 15 milionů dolarů.

     Zařízení bude mít přiměřeně velkou kapacitu, která bude vyhovovat farmám v okruhu cca 100 mil, protože je příliš nákladné dopravovat objemná konopná vlákna na dlouhé vzdálenosti. Prvním produktem tohoto zařízení budou pravděpodobně rohože pro zahradnické využití, ale dlouhodobým plánem je vyrábět různé předměty včetně alternativ k izolacím ze skleněného vlákna a laminátů.

     Spolu s vyvíjením nového zařízení a nových procesů zpracování má PIHG Co-operative také představu inovativního podnikání. Doufá, že v celé Kanadě vytvoří partnerství těchto zařízení, která se budou podílet na obchodování a udržovat ekonomické zisky z plodiny v lokální komunitě.

Top Crop Manager, 32, 2005, č. 3, s. 66 - 69  Zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 114
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář