apic-ak.cz, 10. únor 2006
Zemědělství a presidentské volby ve Francii

Rok před presidentskými volbami zahájila Agra Presse celou sérii rozhovorů s představiteli politických stran ve francouzském parlamentu. První rozhovor byl s představitelem UMP, Antoine Herth.

Hned úvodem řekl, že sice zemědělství asi už nebude mít takového ochránce jako je Jacques Chirac, možný nástupce Nicolas Sarkozy velmi dobře pochopil význam voličů z venkova a sílu zemědělského a potravinářského sektoru. Řada lidí dnes považuje zemědělství podobně jako před časem doly, či sektor textilu. V zemědělství sice pracuje stále méně lidí, ale je základním kamenem agrofood ve Francii, sektor, který představuje 15% francouzské ekonomiky a 2,5 m pracovních míst. To představuje dvojnásobek automobilového průmyslu. Debata okolo orientace pro francouzské zemědělství hlavně pomohla určit přednosti. Jde o to jak se v rámci nové orientace  budou vytvářet prostředky pro nové produkty a reorganizaci stávajících sektorů. Zatím bohužel nenastal žádná velká debata o úloze zemědělství s veřejností. A to je škoda. Nový zákon dává francouzskému zemědělství nové perspektivy na trhu především při vývoji biopaliv a nových materiálů. Debata o tom proběhla v obou komorách parlamentu. Vím, že zemědělské organizace byly dost zklamány. Ale je jasné, že v parlamentu je stále méně zástupců, kteří mají dostatečné technické znalosti  a jen málo z nich zná Kód venkova. Vývoj parlamentu je stejný jako vývoj celé společnosti.

UMP měla vždy velmi dobrý vztah k farmářům a to by se nemělo změnit nijak výrazně. I  Nicolas Sarkozy si uvědomuje, že jsou významným faktorem na venkově. Je to ekonomický základ venkova. Když se mobilizují farmáři, je za nimi celý sektor agrofood. Ekonomické otázky venkova nacházejí odezvu v tématech celkové ekonomiky rozvinuté UMP, na úrovní osobní, vztahu k podnikům, hledání nových odbytišť, a potřebu stále hledat pokrok ve vývoji a předávání znalostí.   

Zdroj: Ing. Karel Matoušek, Brusel


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 014
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář