apic-ak.cz, 29. listopad 2005
Pozice ČR k jednání o cukerném pořádku v Bruselu – 22.-24.11.2005

1.) První návrh reformy cukerného systému – předložil komisař Fischler v červenci 2004. Návrh byl postaven na plošném krácení výrobních kvót cukru, čímž by se z ČR (historicky čistého vývozce cukru) stal dovozový stát. ČR vyjádřila zásadní nesouhlas s návrhem a požadovala nedotknutelnost naší kvóty. Návrh byl odmítnut většinou členských zemí. Na podzim 2004.

2.)  Druhý návrh reformy předložený komisařkou Fischer-Boelovou – z června 2005, je založen na principu dobrovolného ukončení výroby cukru za úplatu prostřednictvím restrukturalizačního fondu, kvóty novým členským  státům se vstupem do reformy nekrátí. Součástí návrhu je kromě jiného také přiznání kompenzací pěstitelům řepy ve výši 60% ušlého zisku vlivem reformy. Návrh je spravedlivější než předchozí – je založen na konkurenceschopnosti výrobců cukru a je pro nás v principu přijatelný.

3.) Rada ministrů zemědělství 22.-24.11.2005 – očekávané návrhy EK
- sníží se redukce cen cukru,
- prodlouží se období restrukturalizačních náhrad (kompenzací) za ukončení produkce,
- bude možná částečná restrukturalizace, tj. bude možné zlikvidovat závod jen částečně,
- bude zachován intervenční mechanismus,
- zvýhodnění pěstitelů řepy,
- částečné ukončení výroby cukru v příp. jediného závodu na území členského státu.

Závěr: Návrh je pro nás přijatelný. Hlavní priorita, tj. kompenzace pěstitelům řepy, byla naplněna. Čeští výrobci cukru mohou vyrábět za konkurenceschopné ceny nastavené reformou a mají zkušenosti s liberálním prostředím v cukrovarnickém sektoru, tudíž návrh reformy je pro ně komparativně výhodný. Každý další návrh na „změkčení“ reformy tuto výhodnost snižuje.

Zdroj: Ministerstvo zemědělství


Hodnocení => průměr 017
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář